Ochrona zdrowia Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Jakość snu i jej wpływ na nocne podjadanie i kontrolę cukrzycy

Wiemy nie od dziś, że sen jest jednym z ważnych filarów składających się na zdrowy styl życia. Jego odpowiednia ilość i jakość ma niebagatelny wpływ na cały nasz organizm – także stabilizację glikemi. Coraz więcej badań pokazuje negatywne skutki niedosypiania i złego jakościowo snu – na przykład częstsze epizody nocnego podjadania. Dlaczego sen jest tak ważny, szczególnie dla cukrzyków?

Sen a cukrzyca

O roli snu w cukrzycy pisaliśmy już wyczerpująco. Wiemy, jak ważny jest on w stabilizacji poziomu cukru we krwi oraz odwrotnie – zdajemy sobie sprawę, jak wahania glikemii mogą negatywnie wpływać na nasz sen.

Brak snu i jego skutki

Ostatnie badanie naukowców z University of Arizona, zaprezentowane w czerwcu tego roku na międzynarodowej konferen
ji w Baltimore pokazuje zaś, jak polepszenie jakości snu może zredukować napady nocnego podjadania i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

We wspomnianym badaniu udział wzięło 3105 dorosłych, których pytano między innymi o występujące u nich epizody nocnego podjadania i czy zła jakość snu nasilała chęć na sięganie po “śmieciowe przekąski”.

Wyniki pokazały, że aż 60% uczestników zmaga się z regularnie występującymi napadami nocnego podjadania, zaś dwie-trzecie badanych przyznało, że brak snu zwiększał zachciankę na “śmieciowy posiłek” w nocy. Podsumowując, ochota na niezdrową żywność była powiązana z podwójnie wyższym ryzykiem nocnego poania i zwiększonyykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.

Co mówią eksperci

Jeden z badaczy, Dr Michael A Grandner, twierdzi iż badania laboratoryjne dają istotne informacje odnośnie mechanizmu, który może mieć przełożenie na warunki środowiska realnego.

Powiązanie między niedosypianiem, zachciankami na niezdrową żywność a nocnym podjadaniem pokazują nieocenioną rolę zdrowego snu w kontroli metabolizmu, a co za tym idzie glikemii i cukrzycy typu 2.

Christopher Sanchez, jeden z ekspertów zaangażowanych w badanie dodaje, iż sen, obok prawidłowego żywienia, jest coraz częściej określany jednym z istotniejszych czynników wpływających na zdrowie. Badanie to pokazuje, jak sen i nawyki żywieniowe s

ą ze sobą powiązane i wspólnie składają się na stan zdrowia.

Być może badacze z University of Arizona nie odkryli niczego nowego – z pewnością jednak udowodnili. znaną już współzależność między brakiem snu a cukrzycą typu 2, tym samym dając kolejny argument potwierdzający ważną rolę snu w kontekście zdrowia.

Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie używek i odpowiednia jakość snu to podstawowe elementy umożliwiające regulację glikemii. Lleki hipoglikemizujące i inne farmaceutyki przyjmowane przez cukrzyków za poleceniem lekarza powinny mieć jedynie działanie wspomagające, zaś wcześniej wymienione czynniki zbilansowanego trybu życia powinny stanowić podstawę w kontroli glikemii.

Źródła:

Sen i brak snu a cukrzyca


https://www.medicalnewstoday.com/articles/322022.php
https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/improved-sleep-quality-may-help-reduce-junk-food-cravings-and-night-time-snacking-93584914.html

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.