Wiadomości

Jakościowy ciśnieniomierz, podstawa kontroli nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczną dolegliwością, ponieważ nieleczone prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, powinny dokonywać pomiarów nawet 3 razy dziennie.

Pomiary wykonywane w domu są często dokładniejsze niż te w placówkach medycznych, dlatego warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz renomowanej marki, który cechuje się wysoką dokładnością pomiarów. Istnieje kilka typów urządzeń:

  • manualne: rtęciowe i zegarowe
  • elektroniczne: naramienne i nadgarstkowe

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?

Ciśnieniomierze manualne

Ciśnieniomierze manuale są skomplikowane w obsłudze, dlatego najczęściej są używane w gabinetach lekarskich. W celu dokonania pomiaru ciśnienia należy założyc na ramię mankiet, napompować go i nasłuchiwać tonów za pomocą słuchawki przyłożonej powyżej tętnicy ramieniowej. Ten typ urządzeń dzieli się na rtęciowe i zegarowe (sprężynowe). W ciśnieniomierzach rtęciowych wykorzystany jest wskaźnik wypełniony rtęcią. Jednak ze względu na toksyczne działanie rtęci oraz duży ciężar tych urządzeń, są coraz rzadziej stosowane. Ciśnieniomierze manualne zegarowe są równie dokładne, jak rtęciowe, jednak są od nich lżejsze. Są najczęściej wykorzystywane w placówkach medycznych. Ich wadą jest fakt, że wymagają okresowej kalibracji w celu dokładności pomiarowej. Podczas dokonywania pomiaru ciśnienia nie ma potrzeby korzystania ze słuchawek, ponieważ wartości ciśnienia wyświetlają się na ekranie.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Ciśnieniomierze elektroniczne dzielą się na: nadgarstkowe  i naramienne. Podczas pomiaru wykonywanego elektronicznym ciśnieniomierzem nadgarstkowym należy umieścić mankiet na nadgarstku. Następnie po wciśnięciu włącznika urządzenie samo wypełnia mankiet powietrzem. Zaletą ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest prosta i wygodna obsługa oraz niewielki rozmiar. Natomiast w przeciwieństwie do naramiennych, wyniki pomiaru są mniej dokładne z uwagi na fakt, że krążenie w dolnej części kończyn jest często zaburzone. Ten typ urządzeń jest często wybierany przez osoby, które noszą je ze sobą, np. w torebce. Ciśnieniomierze nadgarstkowe oferowane przez firmę Microlife wykonane są z zachowaniem wszelkich norm jakościowych, w celu uzyskania najdokładniejszych pomiarów. Ponadto do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja, według której należy przeprowadzać badanie. Ich zaletą jest fakt, że nie wymagają okresowych kalibracji. Poza tym wyposażone są z pamięć podręczną, w której zapisywane są wyniki ostatniego pomiaru. 

Ciśnieniomierze elektroniczne naramienne umożliwiają dokładniejszy pomiar niż nadgarstkowe, ale ich wymiary są większe. Dużym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze automatyczne z tej serii, ponieważ w celu dokonania pomiaru wystarczy założyć mankiet na górną część ramienia i jednym przyciskiem uruchomić urządzenie. Mankiet zostaje automatycznie wypełniony powietrzem, a pomiar zapisywany jest w pamięci urządzenia. Ten typ ciśnieniomierzy znakomicie sprawuje się w pomiarach domowych, ponieważ jest niezbyt wygodny do noszenia go ze sobą. 

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Jeżeli chcemy zakupić podręczny ciśnieniomierz i zabierać go ze sobą, to dobrym wyborem jest urządzenie nadgarstkowe. Podczas dokonywania pomiaru dłoń powinna być skierowana ku górze i znajdować się na wysokości serca. Przed pomiarem należy swobodnie usiąść ok. 5 minut. Mankiet nie powinien być nałożony zbyt ciasno na nadgarstek, aby nie zaburzać krążenia. Natomiast do pomiarów, które będziemy najczęściej wykonywać w domu, znakomicie sprawdzi się elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Mankiet należy założyć ok. 3 cm od łokcia, aby wynik był wiarygodny. Wiele osób decyduje się na zakup obu rodzaju urządzeń, aby móc kontrolować ciśnienie w domu oraz w razie potrzeby, poza domem. Firma Microlife specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości ciśnieniomierzy, aby umożliwić klientom wybór odpowiednich modeli w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.