Insulina Leczenie Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Afrezza wziewna insulina dostępna w USA

Afrezza wziewna insulina zawiera 2 rodzaje naboi
Afrezza to dwa rodzaje nabojów z insuliną – niebieskie i zielone

Nowa postać insuliny w postaci wziewnej, o nazwie Afrezza jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Produkt jest nadzieją dla osób borykających się z regularnym przyjmowaniem zastrzyków z insuliną każdego dnia.

Nowa postać insuliny, która została opracowana przez MannKind Corporation, została dopuszczona do obrotu już w połowie zeszłego roku, ale do aptek trafiła dopiero kilka dni temu. Lek produkowany jest przez grupę Sanofi. W Europie preparat jest obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych. Zanim lek otrzyma homologację europejską, badania kliniczne muszą przebiec pomyślnie.

Czas działania

Działanie Afrezzy jest podobne do innych szybkodziałających insuliny, ale ma też kluczowe różnice. Szczyt działania rozpoczyna się już po 20 minutach, ale trwa krócej, bo do 2h.

Dla porównania, szybkodziałające insuliny do zastrzyków, takie jak Apidra, zaczynają przynosić efekty po 30-90 minutach po zastosowaniu, i działają do 4 h 30 minut.

Kto może stosować Alfrezzę?

Lek może być stosowany przez osoby z cukrzycą typu 1 i typu 2 (w metodzie basal-bolus). Warto jednak pamiętać, że Afrezza nie powinna być przyjmowana przez osoby, które palą, cierpią na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Alfrezza nie została przebadana na dzieciach, więc dzieci mogą jej stosować.

Rozmiar jednostek

Alfrezza jest sprzedawana w postaci kartridży czy też naboi zawierających 4 oraz 8 jednostek insuliny. Najmniejsza dawka jednak wynosi aż 4 jednostki. Oznacza to, że insulina ta nie może być stosowana do niewielkich korekt lub małych przekąsek.

Alfrezza wydaj się być lepsza dla osób, które zażywają mniejsze dawki insuliny – diabetycy typu 1 o dużej wrażliwości na inulinę oraz cukrzycy typu 2 zażywający niewielkie dawki insuliny.

Niestety insulina wziewna nie może zastąpić całkowicie jej tradycyjnej formy, ale może być jej uzupełnieniem. Dla osób które mają problem z przyjmowaniem wielu zastrzyków dziennie, Afrezza stanowi rzeczywistą pomoc zmniejszając liczbę codziennych wstrzyknięć.

Niewielki inhalator

Afrezza to niewielki inhalator
Poprzednia insulina wziewna Exubera nie przyjęła się na rynku – powodem mógł być duży inhalator

Kolejną zaletą Afrezza jest mały rozmiar inhalatora. Wcześniejsza postać insuliny wziewnej (dostępnej w Europie i Stanach Zjednoczonych), preparat Exubera, nie przyjęła się. Exubera została wprowadzona na rynek przez firmę farmaceutyczną Pfizer tylko na kilkanaście miesięcy.

Lek pojawił się w aptekach w 2006 roku, ale nieco ponad rok późnej jego produkcja została wstrzymana na skutek słabej sprzedaży. Eksperci twierdzą, że stało się tak z powodu wielkości inhalatora (20 cm wysokości) i tym samym niewygody podczas stosowania.

Inhalator Afrezza jest znacznie mniejszy. Rozmiarem przypomina gwizdek sędziego, więc jest mniejszy niż inhalatory astmy.

Kiedy Afrezza będzie dostępna w Europie?

Jak wspomniano, obecnie trwają badania kliniczne, które mogą potrwać od kilku miesięcy do kilku lat. W ciągu następnych miesięcy Cukrzyca Polska będzie o tym informować.

Nie znana jest cena Afrezzy na rynku Polskim, ale na rynku amerykańskim jest na dwa razy droższa w porównaniu z szybkodziałającą insuliną Alpira.

Źródło: mannkindcorp.com

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.