Wiadomości

5 typów cukrzycy

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Cukrzyca to niezakaźna choroba przewlekła, która z roku na rok zyskuje na „popularności” ze względu na skalę jej występowania, ale dzielimy kilka jej rodzajów.

5 typów cukrzycy

Cukrzyca to niezakaźna choroba przewlekła, która z roku na rok zyskuje na „popularności” ze względu na skalę jej występowania. Większość z nas słyszała zapewne o dwóch typach cukrzycy: cukrzycy typu 1, zwanej insulinozależną oraz cukrzycy typu 2, uchodzącej za nieco lżejszą postać tej groźnej choroby. Okazuje się jednak, że lista rodzajów cukrzycy nie kończy się na „jedynce” i „dwójce”, ponieważ do tej pory zidentyfikowano aż 5 typów tej choroby.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca insulinozależna to choroba układu immunologicznego, w której uszkodzeniu ulegają komórki beta trzustki, odpowiadające za produkcję insuliny. Chory z tym typem cukrzycy zmuszony jest do dostarczania hormonu z zewnątrz (za pomocą wstrzykiwaczy bądź pompy insulinowej), a także do wielokrotnego wykonywania pomiarów poziomu cukru we krwi (około 6 razy dziennie), oraz do przestrzegania odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Nieleczona cukrzyca typu 1 może prowadzić do poważnych powikłań obejmujących między innymi niewydolność nerek, utratę wzroku, amputację kończyn oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Cukrzyca typu 1 występuje najczęściej wśród dzieci i młodzieży.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba pojawiająca się najczęściej po 35 roku życia i w większości dotyczy ona osób otyłych. Wynika z niewystarczającej do utrzymania właściwego poziomu cukru ilości insuliny oraz oporności komórek na jej działanie. Leczenie cukrzycy typu 2 obejmuje przyjmowanie leków doustnych uwrażliwiających komórki na działanie insuliny (czasami konieczne jest włączenie insulinoterapii), a także zmianę nawyków żywieniowych i włączenie regularnej aktynowości fizycznej, mających na celu spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Cukrzyca typu MODY

Cukrzyca MODY to rodzaj cukrzycy o podłożu genetycznym, której przebieg i objawy są bardzo zbliżone do cukrzycy typu 2. Powodem cukrzycy typu MODY jest uszkodzenie komórek beta trzustki, związane z mutacją pojedynczego genu. W zależności od rodzaju mutacji, wyróżnia się 6 typów cukrzycy MODY, a cechą charakterystyczną choroby jest jej występowanie wśród kolejnych trzech pokoleń.

Cukrzyca typu LADA

Cukrzyca typu LADA to choroba, która tak samo jak cukrzyca typu 1 znajduje przyczynę w autoagresji układu immunologicznego na komórki beta trzustki, jednak objawia się ona dużo później (około 35 roku życia) i przez pierwsze kilka miesięcy działa na tyue lagodnie, że nie wymaga zastosowania insulinoterapii. Ponieważ ten typ cukrzycy objawia się u osób dorosłych, bardzo często jest błędnie diagnozowany jako cukrzyca typu 2. Aby uniknąć pomyłki tego typu, wykonywane są badania na obecność autoprzeciwciał, obecnych również w cukrzycy typu 1.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa [https://diabetyk24.pl/blog-section/cukrzyca-ciazowa-artykuly/cukrzyca-ciazowa], jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u niektórych kobiet ciężarnych, zazwyczaj około 2-3 trymestru i zanika po urodzeniu dziecka. Powodem cukrzycy ciążowej jest zbyt mała ilość insuliny wyprodukowanej przez trzustkę kobiety.