Wiadomości

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maseczek ochronnych?

Jakie maski ochronne wybrać, by kupić dobry produkt? Skąd wiedzieć, że będziemy chronieni? Takie obawy ma wiele osób, którym zależy na odpowiednim zabezpieczeniu przed koronawirusem lub szkodliwymi pyłkami. Ważne, by zwrócić uwagę na kilka informacji o maseczce. Co konkretnie powinniśmy sprawdzić?

Jakie maseczki ochronne wybrać?

Zdrowie i bezpieczeństwo to jedne z podstawowych wartości, którymi kieruje się większość z nas. Obecnie zmagamy się nie tylko z wirusem, lecz też ze spalinami produkowanymi przez fabryki, samochody i palenie węglem. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu stanowią więc poważne zagrożenie. Maseczki ochronne mogą zabezpieczyć nas przed koronawirusem, jak i chorobami wywołanymi przez smog. Jest to między innymi astma, niewydolność oddechowa czy nowotwór płuc.

W związku z tym warto wiedzieć, jak wybrać maseczki ochronne. Jeśli zrobimy to źle, możemy narazić się na problemy zdrowotne. Stracimy również pieniądze, które wydaliśmy na produkt niskiej skuteczności. Co należy wiedzieć, by nasza maseczka ochronna była jak najlepsza? Jakie maseczki wybrać, by mieć gwarancję bezpieczeństwa? Podstawy, na które musimy zwrócić uwagę to odpowiednie warstwy, filtracja i certyfikaty, które posiada produkt. Ważny jest również rozmiar, dopasowanie maseczki ochronnej do twarzy i zalecany czas noszenia.

Maseczki ochronne — warstwy

Maseczka ochronna stanowi barierę, która blokuje rozprzestrzenianie się zarazków. Liczba warstw w półmasce, ich materiał i wykonanie wpływa na skuteczność jej działania. Jednocześnie niezwykle istotna jest nasza wygoda. Noszenie jej musi być komfortowe i pozwalać nam oddychać. Jakie warstwy powinny mieć dobre maseczki ochronne? Większość z nich zawiera trzy następujące:

  • wewnętrzna warstwa spunbond — włóknina polipropylenowa — przyjemna w dotyku i w pełni bezpieczna dla skóry. Jej użycie sprawia, że noszenie maski nie sprawia dyskomfortu. Odprowadza również wydychane, ciepłe powietrze;
  • warstwa filtrująca — zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. To najważniejszy element maski. Chroni przed pyłem, smogiem, wirusami i bakteriami;
  • zewnętrzna warstwa spunbond — zapewnia wytrzymałość i odporność na zniszczenia.

Maski ochronne mogą składać się z większej liczby warstw. Przykładem są niektóre maseczki ochronne typu FFP. Zawierają dodatkowe filtry i materiały higroskopijne. Dzięki temu poziom ich skuteczności jest o wiele wyższy i lepiej chronią przed wilgocią.

Maseczki ochronne — filtracja

Przed zakupem należy sprawdzić poziom filtracji i szczelności danej maski. Często okazuje się, że ma gorszą skuteczność, niż się spodziewaliśmy. Zwłaszcza jeśli kupimy produkt zupełnie pozbawiony filtra.

Najlepiej zwrócić uwagę na półmaski ochronne, które muszą spełnić konkretne wymogi. Przeprowadza się na nich testy jakości. Posiadają również certyfikaty. Jakie maseczki ochronne wybrać, by dokonać pewnego wyboru? Jest to między innymi rodzaj FFP. W przypadku FFP1 zatrzymujemy aż 80% cząsteczek, dla FFP2 będzie to 94%, a FFP3 aż 99%.

Maseczki ochronne — certyfikaty

Jednym z najlepszych sposobów na potwierdzenie jakości jest certyfikat. To gwarancja, że nasza maseczka ochronna spełnia wszelkie wymogi. Informacja o poziomie jej skuteczności jest przetestowana. Warto zwracać uwagę na zaufanych dystrybutorów. Produkty takich sklepów są transportowane przy zachowaniu odpowiednich warunków. Nie można również zapomnieć o normach sanitarnych ich przechowywania.

Rozmiar maseczki ochronnej

Wielkość maseczek ochronnych to wbrew pozorom jeden z najważniejszych aspektów ich zakupu. To dlatego, że zbyt duża maseczka jest bardzo nieszczelna. Rezultatem jej noszenia będzie przedostawanie się przez nią drobnoustrojów. W dodatku będziemy zmagać się z niewygodną, spadającą maską. Zbyt mały rozmiar będzie uwierał i noszenie jej przez dłuższy czas będzie niemożliwe. Warto więc poświęcić chwilę i sprawdzić jej rozmiar.

Maseczki ochronne są dostępne najczęściej w uniwersalnych rozmiarach. Można również znaleźć czasem standardowe wielkości: S, L, M i XL.

Maseczka ochronna dopasowana do twarzy

Przydatnym elementem maseczek są blaszki, które pozwalają dopasować ją do kształtu naszej twarzy. Należy wygiąć ją odpowiednio, by ciasno przylegała do naszego nosa. To nie tylko kwestia wygody. Taka możliwość dodatkowo poprawia szczelność maseczki. Dzięki temu nie trzeba jej często poprawiać i nie będzie nam spadać. To dodatkowe bezpieczeństwo, o którym zwykle nie myślimy.

Maseczki ochronne a czas noszenia

Zalecenia producenta to wytyczne, które musimy zachować podczas korzystania z maseczek. Tylko wtedy zachowają one swoją funkcję. Niektóre maski ochronne nadają się do noszenia jedynie przez około cztery godziny. Po tym czasie należy je wymienić. Bardziej wytrzymałe wersje jednorazowe można nosić przez około osiem godzin. To umożliwia korzystanie z niej przez cały dzień roboczy.

Maska wielorazowa to wybór dla tych, którzy nie pamiętają o ich wymianie. Jest to o wiele łatwiejsze rozwiązanie. Zalecany czas noszenia jest bardzo różny. Zwykle zależy od producenta, jak i materiałów, z których uszyta jest maseczka ochronna. Wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt godzin. Po tym czasie powinniśmy ją wyrzucić. Dalsze korzystanie z niej skutkuje pogorszeniem jakości jej działania. W ten sposób możemy stwarzać niebezpieczeństwo dla siebie i ludzi wokół nas.

Jak możemy się dodatkowo chronić?

Możemy zrobić kilka dodatkowych rzeczy dla naszego zdrowia. Warto zostać w domu na czas dużego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, jeśli mamy taką możliwość. Pamiętajmy również, by nie przyczyniać się do ich produkcji. Możemy to zrobić, na przykład korzystając z komunikacji miejskiej zamiast podróży samochodem. Świetnym rozwiązaniem jest też jeżdżenie rowerem do pracy czy szkoły.

Aby uchronić się przed bakteriami i wirusami, często dezynfekujmy ręce w miejscach publicznych. Można również nosić jednorazowe rękawiczki. Nie wychodźmy z domu, jeśli gorzej się czujemy.

Przede wszystkim nie myślmy wyłącznie o sobie. Dbajmy o to, by nie stwarzać zagrożenia dla innych.Partnerem artykułu jest sklep maskimed.pl, oferujący m.in. maseczki ochronne i chirurgiczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.