Wiadomości

Plecaki ratownicze — charakterystyka, budowa i wyposażenie

Funkcjonalne, przemyślane, z wyposażeniem bądź bez — mowa o plecakach ratowniczych, które znacznie ułatwiają oraz usprawniają niesienie pomocy. Liczne kieszonki i przegrody oraz pojemne komory są niezwykle przydatne, o czym piszemy poniżej. Wyjaśniamy ponadto najważniejsze fakty dotyczące toreb i plecaków medycznych.

Plecaki ratownicze — czym różnią się od tradycyjnych modeli?

Plecaki ratownicze są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego ratownika medycznego. Ich nazwa jest nieprzypadkowa, gdyż zostały zaprojektowane w taki sposób, by pomieściły niezbędny sprzęt oraz akcesoria. Tradycyjne plecaki mają zwykle jedną dużą komorę i kilka mniejszych, natomiast plecaki medyczne w pełni wykorzystują każdy centymetr, tak by maksymalnie ułatwić sięganie po wybrane przedmioty. Tutaj nie ma miejsca na przypadek — wszystko jest idealnie zorganizowane, co w efekcie usprawnia akcję niesienia pomocy. 

Warte podkreślenia jest także to, że plecaki ratownicze mają zazwyczaj wodoszczelne i bardzo mocne dno. To oznacza, że można postawić je nawet na mokrym podłożu, bez ryzyka zamoczenia zawartości. Dodatkowo plecaki medyczne można nosić zarówno w ręku, jak i na ramieniu czy na plecach, co jest szczególnie przydatne, gdy musimy mieć dwie ręce wolne.

Budowa plecaka ratowniczego — przemyślana i konkretna

Torby i plecaki ratownicze są wyposażone w kilka komór, odpinane przegrody i moduły, liczne uchwyty z taśmy gumowej i wiele innych udogodnień dopasowanych indywidualnie do swoich potrzeb.

Duże znaczenie mają zewnętrzne kieszenie, do których jesteśmy w stanie bardzo szybko się dostać, dlatego też zwracajmy szczególną uwagę, by umieszczać w nich wyjątkowo istotne przedmioty, potrzebne w nagłych sytuacjach, gdzie liczy się każda sekunda i nie możemy pozwolić sobie na otwieranie plecaka i przeszukanie jego wnętrza.

Co więcej, nie tylko sama budowa plecaka ratowniczego jest charakterystyczna, ale także jego kolor. Nie sposób pomylić go z czymś innym. Plecaki medyczne są dobrze widoczne nawet w tłumie czy po zmroku — w oczy rzuca się ich intensywnie czerwony kolor oraz odblaskowe elementy.

Plecaki ratownicze z wyposażeniem — co to oznacza?

Plecaki ratownicze można nabyć albo puste, albo z wyposażeniem, mając na względzie sugestie oraz potrzeby medycznych służb ratunkowych. Tutaj już każdy musi zdecydować, czy jest w stanie skompletować cały niezbędnik, bez ryzyka pominięcia istotnych akcesoriów. 

Co zatem może znaleźć się w torbach i plecakach ratowniczych z wyposażeniem? Między innymi bandaże zwykłe, bandaże elastyczne z zapinką, chusty trójkątne włókninowe, kompresy jałowe, zestawy plastrów z opatrunkiem, plastry bez opatrunku na rolce, gazy opatrunkowe jałowe, gaziki nasączone spirytusem, opatrunki indywidualne pyłoszczelne, rękawiczki nitrylowe, maseczki do sztucznego oddychania z zastawką, żele do dezynfekcji dłoni, opatrunki hydrożelowe na oparzenia, pęsety jałowe jednorazowe, sól fizjologiczna do płukania oczu i ran, nożyczki ratownicze, agrafki ratownicze, zimne kompresy ratownicze czy też worki na odpady medyczne. 

Trzeba pamiętać, że w zależności od charakterystyki pracy przydadzą się nieco inne akcesoria oraz narzędzia. Niektóre modele będą miały także ssaki, ciśnieniomierze, wyposażenie do resuscytacji oddechowej niemowląt i dzieci, laryngoskop czy dodatkową butlę tlenową.

Podsumowując, bez względu na to, czy kompletujemy zawartość plecaka ratowniczego samodzielnie, czy decydujemy się na już gotowy zestaw, musimy pamiętać o tym, by wybierać wysokiej jakości plecaki sprawdzonych producentów. Ważne jest także, by były one łatwe w czyszczeniu i konserwacji, gdyż bez wątpienia są one bardzo narażone na różne plamy i zabrudzenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.