Ćwiczenia fizyczne Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Aktywność fizyczna przyszłych ojców a cukrzycy typu 2

people-2589176_960_720

Jak pokazują najnowsze doniesienia Amerykańskich badaczy, przyszli ojcowie mogą być w stanie zmniejszyć ryzyko rozwoju takich chorób, jak cukrzyca typu 2 u swojego potomstwa. W tym celu panowie planujący ojcostwo powinni zwiększyć aktywność fizyczną przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym poczęciem.

 

Jak powszechnie wiadomo, cukrzyca typu 2 ma bezpośredni związek z prowadzonym stylem życia, w tym częstotliwością aktywności fizycznej. Jeśli jesteśmy mało aktywni ruchowo i źle się odżywiamy, wraz z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie. Najnowsze badania sugerują, że poziom aktywności fizycznej ojca dziecka przed poczęciem może być jednym z kluczowych czynników decydującym o zachorowaniu na cukrzycę typu 2 u dziecka.

 

Badania prowadzone przez Joslin Diabetes Center i Ohio State University College of Medicine w Centrum Medycznym Wexner jednoznacznie wskazują, że ojcowie mogą pomóc w określeniu roli otyłości i programowania metabolicznego ich przyszłych dzieci oraz pozytywnie wpłynąć na ich dorosłe życie, wolne od chorób metabolicznych. Jak widać, już tak wczesne działania mogą kreować przyszłą rzeczywistość. Warto podkreślić, że naukowcy doszli do takiego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentu na myszach, wśród których jedna grupa była karmiona dietą wysokokaloryczną przez trzy tygodnie, druga zaś dietą regularną. Obie grupy zawierały myszy bardziej i mniej aktywne ruchowo. Po 3 tygodniach hodowania myszy doszło do ich rozmnożenia. Dorosłe myszy i narodzone potomstwo otrzymywały standardową dietę przez 12 miesięcy. Nie była to dieta z gatunku zdrowych, a raczej oparta na popularnych produktach, jednak nie nadmiernie kalorycznych. Wyniki pokazały, że nowonarodzone młode, spłodzone przez bardziej aktywne fizycznie myszy miały większy metabolizm glukozy, niższą masę ciała i niższą masę tłuszczu.

 

Kierownik badań Dr Laurie Goodyear powiedział: “To naprawdę pokazuje, jak ważne jest dla mężczyzn, aby ćwiczyć przed poczęciem, ponieważ będzie to miało wpływ na zdrowie ich potomstwa przez całe życie. Kiedy umieściliśmy mężczyzn na diecie wysokotłuszczowej, miało to straszliwy wpływ na potomstwo, ale to, co było zaskakujące to fakt, że sytuacja została całkowicie odwrócona w przypadku myszy płci męskiej będących na normalnej diecie i aktywnych ruchowo. Tak więc, przekładając niniejszy eksperyment na ludzi: nawet jeśli przyszły ojciec nie stosuje wybitnie zdrowej diety, nadal może mieć pozytywny wpływ na swoje potomstwo dzięki regularnym ćwiczeniom. W ten sposób nie tylko poprawi swoje samopoczucie, ale również zmniejszy ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u swoich dzieci.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że aktywność fizyczna ma wpływ na ekspresję genetyczną plemników ojca, co prowadzi do poprawy metabolizmu potomstwa. Ich celem jest jednak dalsze zbadanie tej kwestii, ponieważ uważają, że wyniki tych badań mogłyby wesprzeć teorię ładunku genetycznego przekazywanego następnym pokoleniom.

 

Materiały źródłowe:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/oct/exercise-by-dads-before-conception-could-reduce-type-2-diabetes-risk,-new-research-suggests-95763324.html