Dieta Powikłania Wiadomości Życie z cukrzycą

Problemy związane z alkoholem wymagają rozwiązania problemów związanych z cukrzycą

drinks-2578446_1280

Pojawiły się kolejne ostrzeżenia skierowane do osób cierpiących na cukrzycę, dotyczące długotrwałego spożywania alkoholu. Diabetycy powinni być zatem szczególnie ostrożni Konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne osób leczących się na cukrzycę.

Badanie fińskich naukowców wykazało istotny związek pomiędzy długotrwałym spożywaniem alkoholu a przedwczesną śmiercią. Jest to spowodowane powikłaniami związanymi bezpośrednio z działaniem alkoholu a także korelacją z działaniem leków. Badacze podkreślili jednak, że temat wymaga dalszych badań, aby w pełni rozwiązać problem uzależnień i komplikacji zdrowia psychicznego w przypadku cukrzycy.

Zespół Uniwersytetu Helsińskiego przeanalizował dokumentację zdrowotną aż 434 629 osób z Finlandii, z których prawie połowa – 208 148 cierpiała na cukrzycę. Badania były bardzo czasochłonne. Naukowcy śledzili wyniki badanych blisko siedem lat, porównując zależność śmiertelności z zażywanymi przez osoby chore na cukrzycę lekami. Zespół badawczy sprawdzał również problemy natury psychicznej, jak wskaźniki samobójstw czy depresji wśród uczestników badania.

Wyniki badań wykazały, że zgony związane z alkoholem (głównie na skutek marskości wątroby), były aż 10 razy większe u osób z cukrzycą, a samobójstwa były o 110% częstsze w porównaniu z resztą ludności Finlandii.

Jednak choć liczby te wydają się być wysokie, należy zauważyć, że w wyniku zgonów związanych z alkoholem zginęły 2 832 osoby, a samobójstwa popełniły 853 osoby, co mimo wszystko stanowi to stosunkowo niewielką liczbę w porównaniu z pozostałymi wskaźnikami.

Jak wyjaśnił główny autor profesor Leo Niskaneng: “Wskaźniki samobójstw sprawiają, że wskaźniki ryzyka prezentują się bardzo wysoko. W tym przypadku nawet niewielki wzrost ryzyka może mieć zatem istotny wpływ, który powinien być potraktowany poważnie”.

Badacze zauważyli, że wśród osób zażywających insulinę częściej dochodziło do zgonów spowodowanych czynnikami alkoholowymi i samobójstw. Naukowcy ostrzegają, że zjawisko to wymaga większej uwagi.

Ponadto profesor Niskaneng dodał: “Niniejsze badanie wykazało, że istnieje potrzeba skutecznego wsparcia psychologicznego dla osób z cukrzycą. Jeśli osoby chore na cukrzycę czują, że są pod dużym obciążeniem psychicznym lub uważają, że spożywanie przez nie alkoholu jest nadmierne, nie powinni się wahać, aby omówić te kwestie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej”. Jeśli więc uważasz, że spożycie alkoholu w Twoim przypadku jest nadmierne a jednocześnie borykasz się z problemami związanymi z cukrzycą, warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę w danej dziedzinie diabetologii lub endokrynologii.

Wyniki badań zostały również opublikowane w Europejskim Dzienniku Endokrynologii.

Materiały źródłowe:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/oct/alcohol-related-problems-need-addressing-within-diabetes,-researchers-say-95071666.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.