Wiadomości

Jak nauczyć się gotować lepiej i robić to z większą przyjemnością?

Osoby, które chorują na cukrzycę, muszą zwracać szczególną uwagę na dietę. Każda potrawa powinna być odpowiednio skomponowana. Duże znaczenie ma również rodzaj obróbki termicznej. Przestrzeganie diety cukrzycowej wymaga sporego zaangażowania, przez co wiele osób traci zapał do samodzielnego przygotowywania posiłków. Czy można polubić gotowanie, nawet jeśli mamy ograniczone możliwości eksperymentowania w kuchni ze względu na chorobę? Tak! Oto 7 uniwersalnych porad, które ułatwią Ci przygotowywanie posiłków do domu, szkoły i pracy.

Jak gotować z przyjemnością?

Gotuj to, co lubisz

Nawet jeśli chorujesz na cukrzycę typu I lub typu II, nie musisz zupełnie rezygnować z ulubionych potraw. Wiele składników możesz zastąpić takimi, które mają niski indeks glikemiczny (a smakują równie dobrze!). Staraj się tak komponować posiłki, żeby w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się miejsce na to, co najbardziej lubisz. Dzięki temu jedzenie będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Planuj posiłki

Planowanie posiłków ułatwia gotowanie. Przygotowując jadłospis z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz ograniczyć czas spędzony w sklepie i w kuchni. Czy wiesz, że planowanie posiłków jest podwójnie eko? Ekonomiczne (pozwala uniknąć wydatków impulsywnych) i ekologiczne (pozwala uniknąć marnowania żywności).

Zacznij od podstaw

Jeśli chcesz polubić gotowanie, nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij od prostych przepisów, które przygotujesz w kilkanaście, maksymalnie trzydzieści minut. Gdy nabierzesz wprawy, stopniowo sięgaj po nieco bardziej skomplikowane dania, które wymagają większego zaangażowania. Dzięki temu tak łatwo się nie zniechęcisz.

Korzystaj z gotowych przepisów (ale pozwól sobie na eksperymenty)

Nie musisz wymyślać wszystkiego od zera. Korzystaj z książek kucharskich i ebooków kulinarnych skierowanych do diabetyków. Mnóstwo darmowych przepisów na dania dla cukrzyków jest dostępnych za darmo w internecie. Znajdziesz tam nie tylko wykaz niezbędnych składników, ale także sposób przyrządzenia oraz wartości odżywcze. Gdy nabierzesz wprawy, możesz zacząć modyfikować przepisy. Może nawet stworzysz własny przepiśnik?

Zadbaj o dobry sprzęt

Nie musisz kupować profesjonalnej kuchenki i najdroższych narzędzi kuchennych, ale warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który ułatwi Ci przygotowywanie posiłków i posłuży przez wiele lat.

Celebruj przygotowywanie posiłków

Czy przygotowywanie śniadań, obiadów, lunchboxów i kolacji może być relaksujące? Tak, jeśli potraktujesz gotowanie jako chwilę dla siebie. Włącz ulubioną muzykę lub audiobooka. A zanim zaczniesz – koniecznie zadbaj o porządek na blacie. Przygotowywanie posiłków sprawia najwięcej przyjemności, gdy można robić to wspólnie – zaangażuj w gotowanie swojego partnera, partnerkę lub dzieci. Dzięki temu nie tylko przygotujecie pyszne danie, ale także spędzicie miło czas.

Weź udział w warsztatach kulinarnych

Poznaj kuchenne triki, które ułatwią Ci przygotowywanie posiłków. Odkryj nowe przepisy i przekonaj się, że ze „zwykłych” składników można zrobić popisowe danie (także dla diabetyków). Kilkugodzinne warsztaty kulinarne to doskonała okazja, żeby złapać odrobinę inspiracji i przekonać się, że gotowanie może być przyjemnością.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.skoma.club/warsztaty-kulinarne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.