Dieta Wiadomości

Spożywanie słodzika może powodować utrudnienia w utracie wagi oraz zwiększać glikemię

Cukier, słodziki i cukrzyca
Badania wykazują, że stosowanie słodziku może przyczyniać się do otyłości i hiperglikemii

Produkty dietetyczne, tzw. „light” są częstym elementem diety wielu diabetyków. Pozwalają one cieszyć się słodyczą przekąski czy napoju bez konsekwencji wynikających ze spożycia naturalnego cukru (np. hiperglikemii bądź konieczności dostrzyknięcia dodatkowej dawki insuliny) . Czy takie postępowanie jest jednak właściwe jeśli chorujemy na cukrzycę?

Aspartam zwiększa łaknienie

Mowa o substytucie cukru, który jest powszechnie znany i zawiera go wiele produktów dietetycznych – aspartamie. Amerykańscy badacze przeprowadzili badania nad tą substancją i wspólnie doszli do wniosku, że spożywanie go powoduje zwiększenie łaknienia, a co za tym idzie – przyjmowanie większej ilości kalorii. W konsekwencji może on powodować znaczne utrudnienia w utracie zbędnych kilogramów, a nawet przybieranie na wadze.

Aspartam jest nieodzownym składnikiem różnych napojów dietetycznych, gum do żucia, jogurtów i innych produktów typu ..light” i jest w przybliżeniu 200 razy słodszy niż cukier.

Prowadzący badania doktor Richard Hodin z MGH – Massechusetts General Hospital’s Department of Surgery powiedział: ,,Substytuty cukru takie jak aspartam są stworzone aby promować gubienie zbędnych kilogramów i zmniejszenie częstotliwości występowania zespołu metabolicznego, jednak szereg badań klinicznych i epidemiologicznych sugeruje, że produkty tego typu nie powodują utraty wagi , a wręcz mogą pogorszyć sytuację.’’

Myszy na aspartamie tyły  i miały podwyższony cukier

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na czterech grupach myszy przebywających na różnych rodzajach diet przez 18 tygodni. Dwie grupy otrzymywały posiłki o zbilansowanej zawartości kalorii, z czego pierwsza otrzymywała wodę z dodatkiem aspartamu, a druga bez. Kolejne dwie grupy otrzymywały posiłki o zwiększonej kaloryczności i ponownie podzielono je na grupę pojoną wodą ze słodzikiem, oraz bez.

Wyniki pokazały, że grupa myszy która otrzymywała posiłki wysokokaloryczne oraz wodę z dodatkiem aspartamu przybrała na wadze więcej, niż gryzonie będące na tej samej diecie, pijące wodę bez sztucznego słodzika.

Ponadto myszy z obydwu grup dietetycznych pojone wodą z aspartamem miały podwyższone poziomy cukru we krwi, a także ciśnienie krwi, w przeciwieństwie do zwierząt nie będących poddanymi działaniu substytutu cukru, co mogło sugerować nietolerancję glukozy.

Aspartam blokuje naturalny mechanizm organizmu

,,Ustaliliśmy, że aspartam blokuje niektóre enzymy jelit zwane fosfatazami alkalicznymi (AP – alkaline phosphatase), które jak wcześniej pokazaliśmy, mogą zapobiegać otyłości, cukrzycy typu 2 oraz zespołowi metabolicznemu, dlatego naszym zdaniem działanie aspartamu nie jest korzystne dla organizmu, ponieważ mimo iż zastępuje cukier, może blokować korzystne działanie AP.”

Dr Hodin będący również profesorem medycyny Szkoły Medycznej w Harvardzie dodaje: ,,Ludzie tak naprawdę nie rozumieją dlaczego te sztuczne słodziki nie działają. Istnieją dowody, które wykazują że te substancje mogą w zasadzie potęgować głód, a to może wiązać się ze zwiększoną konsumpcją kalorii. Nasze odkrycia dotyczące hamowania wydzielania AP przez aspartam mogą pomóc wyjaśnić dlaczego stosowanie aspartamu jest szkodliwe. Choć nie możemy wykluczyć innych mechanizmów hamujących wydzielanie AP, eksperymenty pokazują wyraźnie że to sztuczny substytut cukru jest tego główną przyczyną, niezależnie od innych czynników.”

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.