Nowy lek opracowany obniża cholesterol frakcji LDL ‘do poziomu nowonarodzonego dziecka’, poprawiając w ten sposób profil lipidowy. Lek może okazać szczególnie korzystny dla tych którzy nie mogą zażywać statyn, w tym diabetyków. Jest to ważna wiadomość dla cukrzyków, u których nieprawidłowy profil lipidowy sprawia, ze choroby serca są najczęściej występującym powikłaniem. Lek opracowali naukowcy z Wielkiej Brytanii ze szpitala Świętego Jerzego w Londynie
Cholesterol w cukrzycy
Diabetycy zarówno typu 1 jak i typu 2 są szczególnie narażeni na chorobę wieńcową, i zaleca się aby dbali o właściwy profil lipidowy (właściwe proporcje obu frakcji cholesterolu i trójglicerydów). W cukrzycy wysoki poziom całkowitego cholesterolu spowodowany jest zazwyczaj nadmierną ilością ‘złego’ cholesterolu frakcji LDL. Cholesterol LDL zaś w połączeniu z podwyższonym cukrem przyspiesza odkładanie się płytek miażdżycowych na ścianka naczyń krwionośnych i do chorób serca. W przypadku cukrzycy typu 1 już nawet 30-latkowie mogą mieć wysoki poziom cholesterolu LDL i początki miażdżycy.
Lek Alirocumab
Nowy lek, opracowany przez naukowców z Wielkiej Brytanii o nazwie Alirocumab dramatycznie obniża poziom ‘złego’ cholesterolu. Według profesora Kausik Ray lek ten obniża poziom cholesterolu ‘do poziomu noworodka, przywracając równowagę biochemiczną do jej pierwotnego stanu’.
Działanie leku Alirocumab polega na tym, że lek ‘pochłania’ białko o nazwie PCSK9. Białko PCSK9 jest zaś dobrze znane naukowcom z tego, że blokuje wątrobę przed wyłapaniem cholesterolu frakcji LDL i w ten sposób uniemożliwia wątrobie oczyszczanie organizmu. Białko to przyczynia się do nadmiernego poziomu cholesterolu LDL, rozwoju miażdżycy i chorób serca.
Najpopularniejszy lek na obniżenie cholesterolu, satyny, obniża cholesterol do 50%, ale ze względu na skutki uboczne nie wszyscy pacjenci mogą zażywać satyny. Wśród skutków ubocznych statyn wymienia się bóle mięśni i rozwój cukrzycy typu 2. Niektórzy naukowcy uważają też, że skutki uboczne satyn są niedoszacowane.
Alirocumab zażywany samodzielnie jest w stanie obniżyć cholesterol LDL o 50-60%. U 40% uczestników eksperymentu, lek Alirocumab w połączeniu ze statynami obniżył cholesterol LDL aż o 75%. Inne leki obniżające cholesterol, są w stanie obniżyć go o maksymalnie 20%. Na ten moment nie stwierdzono skutków ubocznych Alirocumab.
Lek ten przyjmuje się w postaci zastrzyków, administrowanych podskórnie raz na 2 tygodnie, co sprawia że terapia jest łatwiejsza.
Lek nadal jest w fazie badań klinicznych, kolejnym krokiem jest dokładne oszacowanie występowania skutków ubocznych oraz dokładny wpływ na zmniejszenie ryzyka zawału i chorób serca.
Zbyt niski cholesterol
Warto jednak zauważyć, że cholesterol pełni istotną rolę w organizmie. Coraz częściej pojawiają się badania naukowe, wskazujące że byt niski poziom całkowitego cholesterolu jest większym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci, niż zbyt wysoki, całkowity cholesterol. Warto jednak zadbać o właściwa kombinację – wzrost ‘dobrego’ cholesterolu HDL chroni serce, zaś zły cholesterol powinien być trzymany do niezbędnego minimum. Dieta bogata w świeże warzywa oraz unikanie tłuszczy trans obecnych w ciastkach i wysoko przetworzonej żywności, a także spożywanie płatków owsianych, to dobre sposoby na kontrolę cholesterolu.