Ochrona zdrowia Typ 2 Wiadomości

W Białymstoku naukowcy będą szukać leków na cukrzycę typu 2

Zespół naukowców prowadzi badania nad cukrzycą typu 2
Badania nad cukrzycą typu 2 wspomogą rozwój leków nowej generacji

W Białostockim Parku Naukowo-Technicznym (BPN-T) będą prowadzone badania rozwojowe nad cukrzycą typu 2, w tym nad lekami nowej generacji na tę chorobę. Może to w przyszłości oznaczać lepszą dostępność leków dla pacjentów w Polsce oraz dla chętnych udział w badaniach klinicznych.

Badania nad cukrzycą typu 2

W ramach zainteresowania naukowców będą zaganiania związane z insulinoodpornością i chorobami metabolicznymi. Naukowcy będą sprawdzać, czemu niektórzy z nas są bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę typu 2, w planach są też badania nad bezpośrednimi przyczynami cukrzycy typu 2 oraz innych chorób metabolicznych.

Badacze będą też pracować nad stworzeniem skuteczniejszych metod wczesnej diagnostyki cukrzycy typu 2, czyli tak zwanych bio markerów. Bio markery to metody wczesnego wykrywania chorób, tutaj cukrzycy.

Co szczególnie interesujące dla diabetyków typu 2 jest jednak to, że w tym ośrodku badawczym naukowcy będą również pracować nad opracowaniem leków nowej generacji na cukrzycę typu 2, które tak bardzo są potrzebne pacjentom.

Innym tematem badań naukowców w Białymstoku będą projekty badawcze nad żywnością i suplementami diety.

Projekt rusza już za 2 miesiące.

Nowoczesny sprzęt

Badania będą prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Do dyspozycji naukowców będą najnowsze techniki biologii molekularnej. Instytut PAN wybrał park naukowy w Białymstoku, gdyż BPN-T został specjalnie przystosowany do potrzeb prowadzenia badań naukowych i spełnia wyśrubowane standardy jakościowe w tej dziedzinie. Pacjenci z województwa podlaskiego będą mogli też skorzystać z usług jednego z laboratoriów, zlokalizowanego na terenie BPN-T. Laboratoriom będzie prowadziło analizy krwi i tkanek, w tym tkanki tłuszczowej

W przeszłości laboratorium w Białymstoku przeprowadziło już projekty badawcze dotyczące tkanki tłuszczowej i odchudzania.

Korzyści dla diabetyków typu 2

Jest bardzo dobra wiadomość dla polskich diabetyków chorujących na cukrzycę typu 2.

Jeśli w Białymstoku uda się wynaleźć skuteczne leki nowej generacji, to polscy pacjenci będą mogli uzyskać dostęp do nich pierwsi. A chętni będą mogli wziąć udział w testach klinicznych nowych leków. Na ten moment wielu z diabetyków chętnie poddało by się testom klinicznym nowych leków, ale niestety większość z nich odbywa się za oceanem. Dzięki Parkowi Naukowo-Technicznemu w Białym stoku może się to wkrótce zmienić.

Co więcej, oznacza to również że polska nauka nie zostaje w tyle za ośrodkami naukowymi z innych stron świata.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.