Wiadomości

Konsultacja z Lekarzem Proktologiem: Zdrowie Twojego Odbytu w Najlepszych Rękach!

Close up view of doctor touching patient hand, showing empty and kindness. Health care concept

Zdrowie i doskonała kondycja organizmu to priorytet, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Pozwalają one szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, a lekarz może rozszerzyć diagnostykę. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym zazwyczaj większe szanse na całkowity powrót do zdrowia. Gdy pojawiają się niepokojące objawy – z wizytą u specjalisty nie można zwlekać. Kiedy należy udać się do proktologa?

Kiedy umówić konsultację z proktologiem w Kłodzku?

Wizyta u proktologa często wiąże się z dużym stresem. Badanie okolic odbytu jest przez pacjentów postrzegane jako krępujące, warto jednak pamiętać, że jest to specjalista, którego zadaniem jest nieść pomoc, a zdrowie jest nadrzędną wartością. W myśl tej zasady nie warto odkładać konsultacji, lecz umówić się na wizytę w flebetica.pl zawsze, gdy wystąpią charakterystyczne dla chorób proktologicznych objawy.

Wśród najczęściej wymienianych symptomów chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. Symptomy, jakie powinny zostać skonsultowane ze specjalistą to najczęściej ból, świąd i pieczenie okolic odbytu, dolegliwości są często bardzo nasilone i powodują duży dyskomfort, jednocześnie utrudniając normalne funkcjonowanie.

Pomocy specjalisty wymagają również sytuacje, gdy pacjent zauważa obecność krwi lub śluzu w stolcu. Problemem są również wszelkie zaburzenia oddawania stolca, zarówno przewlekłe biegunki, jak i nawykowe zaparcia nie są stanem fizjologicznym i z całą pewnością wymagają konsultacji z lekarzem, przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i zastosowania właściwej terapii. Specjalistyczna pomoc jest niezbędna również w przypadku bolesnego wypróżniania lub nietrzymania stolca.

Symptomy, które również wymagają pilnej konsultacji dotyczą zmian w okolicy odbytu, wszelkie guzy, zgrubienia muszą zostać profesjonalnie ocenione przez specjalistę.

Diagnostyka chorób proktologicznych

Podstawą do rozpoczęcia diagnostyki chorób proktologicznych jest wywiad, jaki lekarz przeprowadza z pacjentem podczas pierwszej wizyt. Jego celem jest ustalenie występujących dolegliwości, ich intensywności. Bardzo istotne jest też ustalenie, od jakiego czasu występują. Zebranie podstawowych informacji pozwala lekarzowi wstępnie określić kierunek dalszego postępowania. Tym, co najbardziej stresuje pacjentów jest badanie. Proktolog w Kłodzku musi bowiem ocenić wygląd odbytu, a także przeprowadzić badanie per rectum. Pozwala ono palpacyjnie ocenić czy w kanale odbytu znajdują się patologiczne zmiany, takie jak szczelina odbytu, hemoroidy, przetoki okołoodbytnicze, ropnie i inne podejrzane zmiany. W zależności od uzyskanego wyniku badania proktolog ustala kierunek dalszego postępowania. Zdarza się, że pacjent zostaje skierowany na badanie, tzw. kolonoskopię. Jest to forma diagnostyki obrazowej – lekarz wprowadza do dolnego odcinka jelita specjalną sondę, która pozwala bardzo dokładnie ocenić znajdujące się w tej części przewodu pokarmowego zmiany.

Leczenie chorób proktologicznych u proktologa w Kłodzku

Proktologia dysponuje szeregiem możliwości terapeutycznych. W związku z tym, że jest to jedna z subdyscyplin chirurgii, wiele z nich polega na inwazyjnym leczeniu. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów wymienić należy m.in. usuwanie żylaków odbytu (hemoroidów) metodą gumkową lub laserową, nacinanie ropnia okołoodbytniczego, polipektomia, czyli zabieg usuwania polipów odbytu. W swojej pracy proktolog wykorzystuje również metodę krioterapii czy zabiegi chirurgiczne pozwalające zlikwidować przetokę, szczelinę odbytu itp.

Pod opieką specjalisty pozostają również pacjenci ze zdiagnozowanymi chorobami nowotworowymi, wymagającymi leczenia operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.