Leki Typ 2 Wiadomości

Lek na cukrzycę typu 2 Jardiance zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca

Jardiance, lek w cukrzycy typu 2
Jardiance, lek stosowany w cukrzycy typu 2, schroni przed chorobami serca

Empagliflozin, lek na cukrzycę z grupy inhibitorów SGLT2, o nazwie handlowej Jardiance zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób serca u dorosłych z cukrzycą typu 2. Lek nie jest jednak dostępny w Polsce ze względu na jego wysoka cenę.

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 51. posiedzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą.

Pisaliśmy już o tym na początku września, wtedy jednak nie podawano w jakim stopniu lek zmniejsza ryzyko chorób sercowo naczyniowych

Zaskakujące wyniki badań

Badania, przeprowadzone przez naukowców z Yale, wykazały, że lek zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 38% . Korzystny wpływ na serce potwierdza liczba osób hospitalizowanych z powodu zawału, udaru czy niewydolności serca, która zmniejszyła się o 35%. Wyniki badań są ogromnym zaskoczeniem dla specjalistów, bowiem leki na cukrzycę dotychczas zwiększały ryzyko chorób serca, a nie obniżały je.

Pod lupą ponad 7 tys. osób

W badaniu wzięło udział 7020 dorosłych pacjentów z 42 krajów. Wszyscy chorowali na cukrzycę typu 2 i mieli problemy sercowe. Podzielono ich na trzy grupy. Pierwszej podano 10 mg Empagliflozinu. Druga grupa otrzymywała Empagliflozin w dawce 25 mg, natomiast trzecia grupa przyjmowała placebo.

Badanie zakończyło się po 3 latach (2010-2013). W tym czasie u 691 uczestników doszło do załamania stanu zdrowia (zawału, niewydolności serca, udaru itp.).

W sumie, 194 pacjentów z 2,333 przyjmujących placebo (czyli 8,3%) zmarło w trakcie badania z różnych przyczyn. Natomiast w grupie 4,687 otrzymujących lek Jardiance odnotowano 269 zgonów (5,7%). Wskaźniki śmierci wyłącznie z przyczyn sercowo-naczyniowych wynosiły: 5,9% w grupie placebo i 3,7% w grupie leczonej Empagliflozinem. Zatem ryzyko śmierci z powodów kardiologicznych było niższe.

Co ciekawe u osób przyjmujących lek zaobserwowano jednak większą liczbę zakażeń narządów płciowych. Ponadto leku nie można stosować u osób w chorobami nerek, czyli nefropatii.

Właściwości Empagliflozinu

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ryzyko chorób układu krążenia obniżyło się. Można spekulować, że to za sprawą Empagliflozinu. Również niższe ciśnienie krwi, niższy poziom HbA1c i utratę masy ciała powiązano z właściwościami leku.

Prof. Inzucchi z Yale stwierdził, że “musi być jeszcze coś wpływa korzystnie na zdrowie. Waga spada, ciśnienie krwi-również, zmniejsza się poziom glukozy i nie występuje hipoglikemia.”

Empagliflozin jest trzecim z nowej klasy leków, które obniżają poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. FDA zezwoliła na sprzedaż leku w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku. Niestety jest dość drogi. Kosztuje około 350 dolarów miesięcznie. Brytyjski National Health Service odmówił refundowania leku, ponieważ nie jest ono opłacalne. w Polsce lek również nie jest dostępny, ale można go sprowadzić w ramach tak zwanego importu docelowego.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

One Reply to “Lek na cukrzycę typu 2 Jardiance zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca

  1. Paweł pisze:

    Lek jest dostępny prawie w każdej aptece-117 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.