Dieta Wiadomości

Wysokobiałkowe śniadanie poprawia metabolizm glukozy i chroni przed nadwagą

Jajecznica, wysokobiałkowe śniadanie
Jajecznica, a grecki jogurt, i chude mięso to dobry przykład wysokobiałkowe śniadania

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że śniadanie bogate w białko (co najmniej 35 gramów) zapobiega tyciu i stabilizuje poziom glukozy we krwi u nastolatków. Badanie zostało przeprowadzone pod kierunkiem dr Heather Leidy, Ph.D., wykładowczyni  na wydziale Fizjologii Ćwiczeń Fizycznych i Żywienia uniwersytetu Missouri.

Warto tez zwrócić uwagę, że osoby spożywające ‘normalne’ śniadania – płatki śniadaniowe z mlekiem – przytyły.

Takie wnioski mogą mieć duże znaczenie w kontroli cukrzycy typu 1 jak i cukrzycy typu 2.

Wysokobiałkowe śniadanie vs płatki z mlekiem

Heather Leidy, główna autorka badania, wyszła od statystyk. Około 60 % młodych ludzi średnio 4 razy w tygodniu nie je śniadania (w Polsce jest ich ok. 40%). Badaczka uważa, że “nastolatki powinni rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe jak najwcześniej, żeby móc je kontynuować przez resztę życia”.

Dr Leidy już wcześniej przeprowadziła badania wykazujące, że wysokobiałkowe śniadania hamują apatyt w ciągu dnia i redukują apetyt na słodkie i słone przekąski. Tamto badanie jednak przeprowadzono na mniejszej grupie dziewcząt i skupiało się na skłonności do przekąsek i roli dopaminy.

Badanie przeprowadzono w grupie 28 zdrowych młodych pacjentów, którzy nie jadali śniadań 5-7 razy w tygodniu. Każdy z nich miał nadwagę.

Uczestników podzielono na trzy grupy. Pierwsza przez 12 tygodni jadła codziennie wysokobiałkowe śniadanie (dostarczające 35 gram białka pochodzącego z jaj, produktów mlecznych oraz chudego mięsa np. drobiu), druga grupa w porannym posiłku przyjmowała 13 gramów białka, jedząc płatki śniadaniowe na mleku ( standardowe śniadanie większości z nas), a trzeciej pozwolono pomijać śniadania, tak jak robili to do tej pory. Wartość kaloryczna każdego śniadania wynosiła 350 kcal.

Przed rozpoczęciem testu i po jego zakończeniu naukowcy zmierzyli poziom glukozy i tkanki tłuszczowej u każdego uczestnika. Skoki poziomu glukozy u nastolatków są wskaźnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz utrudniają kontrole masy ciała.

Stabilny poziom glukozy i mniejsza masa ciała

Wyniki badania były zaskakujące. W grupie nastolatków, którzy spożywali śniadanie wysokobiałkowe, jedli dziennie aż o 400 kalorii mniej dziennie i stracili sporo tkanki tłuszczowej. Natomiast osoby, które w śniadaniu przyjmowali standardową ilość białka, przytyli. Warto zwrócić uwagę, że standardowe śniadanie spożywane przez uczestników to płatki śniadaniowe na mleku – czyli, coś co większość z nas uważa za zdrowe śniadanie. W omawianym badaniu wiązało się ono ze wzrostem masy ciała.

Leidy powiedziała: “Pacjenci, którzy rano spożywają wysokobiałkowy posiłek, mimowolnie jedzą mniej w ciągu dnia. Osoby te miały też bardziej stabilne poziomy glukozy niż inne grupy.”

Specjalistka dodała też, że śniadanie bogate w białko najlepiej przyrządzić z mleka, greckiego jogurtu, chudego mięsa i jajek.

Źródło: A pilot study examining the effects of consuming a high-protein vs normal-protein breakfast on free-living glycemic control in overweight/obese ‘breakfast skipping’ adolescents

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.