Wiadomości

Cukrzyca – Jak leczenie marihuaną wpływa na cukrzycę?

W ostatnich latach medyczna marihuana stosowana jest w coraz większej ilości dolegliwości i chorób.

Niektóre z badań wykazują również, że jej stosowanie może wspomóc leczenie cukrzycy. Czy pacjenci chorujący na cukrzycę mogą zastąpić leczenie farmakologiczne i stosować wyłącznie medyczną marihuanę? Sprawdź, co na ten temat mówią badania.  

Działanie lecznicze medycznej marihuany 

Medyczna marihuana zawiera wiele substancji, które wykazują właściwości lecznicze. Są to m.in. kannabinoidy, terpeny i flawonoidy. Najlepiej przebadanymi związkami, które są odpowiedzialne za właściwości marihuany są kannabinoidy, w tym dwa najważniejsze – THC i CBD.

Obie substancje oddziałują na organizm poprzez układ endokannabinoidowy, a dokładniej jego receptory, które rozmieszczone są w całym organizmie, m.in. w trzustce. To one wraz z pozostałymi elementami tego układu decydują o wielu procesach zachodzących w organizmie, m.in. o apetycie, odczuwaniu bólu, metabolizmie czy śnie.  

Medyczna marihuana a cukrzyca

Dotychczas przeprowadzone badania nie dają jednoznacznego potwierdzenia, że medyczna marihuana korzystnie wpływa na osoby z cukrzycą. Może to wynikać z faktu, że występuje kilka rodzajów cukrzycy (np. cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2), a także, że każdy organizm reaguje nieco inaczej na działanie marihuany. 

Zmniejszenie poziomu glukozy we krwi

Podwyższony poziom cukru we krwi to jeden z parametrów, po którym diagnozuje się cukrzycę. To właśnie od utrzymania stabilnego poziomu glikemii zależy proces zdrowienia pacjenta i zmniejszenie wielu różnych dolegliwości związanych z chorobą. 

Na nieprawidłowe wyniki pomiarów cukru we krwi może wpływać wiele czynników. Jednak w większości przypadków są one spowodowane przez brak reakcji organizmu na insulinę, która wytwarzana jest w trzustce. 

Kilka badań dotyczących wpływu medycznej marihuany na cukrzycę wykazało, że zawarty w niej kannabinoid CBD może korzystnie wpływać na zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Co więcej, przyczynia się również do zmniejszenia apetytu oraz ochrony komórek trzustki wydzielających insulinę. 

Redukcja dolegliwości bólowych 

W cukrzycy terapię medyczną marihuaną stosuje się głównie do zmniejszania bólu związanego z neuropatią cukrzycową, czyli silnego bólu pojawiającego się wraz z rozwojem choroby. 

W tym celu wykorzystuje się odmiany marihuany zawierające wysokie stężenie THC lub odpowiednią kombinację THC i CBD. Właściwości przeciwbólowe konopi zostały bardzo dobrze zbadane i udowodnione w wielu badaniach klinicznych.

Dzięki medycznej marihuanie można również przyspieszyć gojenie się ran i poprawić funkcjonowanie wątroby. 

Stosowanie medycznej marihuany w cukrzycy

W przypadku pacjentów z cukrzycą, lekarz prowadzący musi rozważyć wiele dodatkowych czynników zanim włączy leczenie za pomocą medycznej marihuany. Niestety istnieje wiele 

przeciwwskazań, które wykluczają możliwość zażywania kannabinoidów. 

Dodatkowo wielu cukrzyków cierpi również na inne choroby i stosuje wiele leków, co może utrudniać dobranie właściwej dawki marihuany medycznej. Rozwiązaniem tego problemu jest doświadczony lekarz zajmujący się leczeniem za pomocą konopi oraz stały kontakt po wprowadzeniu tego rodzaju terapii. 

Podsumowanie

Leczenie cukrzycy za pomocą medycznej marihuany może przynieść korzyści terapeutyczne, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych związanych z neuropatią cukrzycową. 

Jednak aby terapia konopna została wpisana do podstaw leczenia cukrzycy potrzeba większej ilości badań, które potwierdzą jej właściwości zmniejszające poziom cukru we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.