Wiadomości

Cukier a cholesterol – co warto wiedzieć?

Dziewczyna odsuwa od siebie talerz z sernikiem

Ponad 60% populacji Polski to osoby, które mają hipercholesterolemię, czyli podwyższony poziom cholesterolu we krwi1. Wiele innych jest zagrożonych wystąpieniem tego schorzenia w przyszłości. Często za wysoki poziom cholesterolu odpowiada nieprawidłowa dieta: dużo mówi się w tym kontekście o szkodliwości tłuszczów trans czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie: czy cukier podnosi cholesterol? Sprawdźmy!

Cukier dodawany jest do naprawdę wielu produktów spożywczych. Znajdziemy go nie tylko w słodyczach i słodzonych napojach gazowanych, lecz także w słonych przekąskach, sokach, sosach do żywności, keczupie, w produktach wysoko przetworzonych (np. wegańskich zamiennikach mięsa czy mrożonej pizzie), produktach light, jogurtach owocowych i wielu, wielu innych.

Cukier a cholesterol LDL oraz HDL

Warto jednak zwracać uwagę na skład wybieranej żywności i zawartość substancji słodzących, bo duże spożycie cukru ma negatywny wpływ na organizm: przyczyna się do zwiększenia masy ciała i rozwoju otyłości, zwiększa ryzyko insulinooporności, może być przyczyną cukrzycy, nadciśnienia, zaburzeń lipidowych, ma też niekorzystny wpływ na inne czynniki chorób sercowo-naczyniowych. Co równie ważne, składnik ten zmniejsza jakość zdrowotną diety, co również nie jest korzystne i może przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju zaburzeń2.

Nadmierne spożycie cukrów prostych ma negatywne działanie, jeśli chodzi o profil lipidowy: może wpływać na spadek stężenia we krwi „dobrego” cholesterolu HDL i wzrost poziomu „złego” cholesterolu LDL. Badania pokazują, że im więcej spożywanego cukru, tym wyniki lipidogramu będą słabsze2.

Jeżeli więc nie pilnujesz swojej diety i jest w niej dużo produktów z dodanym cukrem, sprawdź swój poziom cholesterolu. Wynik badania skonsultuj z lekarzem, skorzystaj też z kalkulatora cholesterolu.

Wysoki cholesterol a cukier – co jeszcze warto wiedzieć?

Ale wysoki cholesterol to nie wszystko. Spożywanie nadmiaru cukrów prostych, zwłaszcza fruktozy, wpływa na podwyższenie poziomu trójglicerydów, czyli rodzaju tłuszczów we krwi2. W odpowiednich ilościach ich obecność jest pożądana, bo dostarczają energii komórkom. Jednak nadmiar magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej, a nadmierne stężenie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia.

Z wszystkich tych powodów warto ograniczyć spożycie cukrów w diecie. Bardzo często występują one w tych samych produktach, które bogate są w tłuszcze trans albo nasycone kwasy tłuszczowe: fast foodach, słonych i słodkich przekąskach czy wyrobach cukierniczych. Dobrym pomysłem będzie zastąpienie ich świeżymi warzywami, strączkami, produktami pełnoziarnistymi i tłuszczami roślinnymi. Warto do diety wprowadzić też żywność funkcjonalną Benecol wzbogaconą o stanole roślinne: związki organiczne, które częściowo blokują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, obniżając jego stężenie.

Źródła:

1 Kłosiewicz-Latoszek L. Czy warto obniżać poziom cholesterolu. Online: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/czy-warto-obnizac-poziom-cholesterolu/. Dostęp: 14.02.2024.

2 Kłosiewicz-Latoszek L., Cybulska B. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo‑naczyniowych. „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2011, 92(2). Online: http://www.phie.pl/pdf/phe-2011/phe-2011-2-181.pdf. Dostęp: 14.02.2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.