Powikłania Stan przedcukrzycowy Typ 2 Wiadomości

Zespół metaboliczny zwiększa ryzyko raka endometrium

Zespół metaboliczny zwiększa ryzyko raka endometrium
Rak endometrium to postać raka trzonu macicy i dotyka również szczupłe kobiety o

Jak pokazują aktualne badania, starsze kobiety cierpiące na zespół metaboliczny, mogą być bardziej narażone na rozwój raka endometrium, (błony śluzowej macicy) niezależnie od tego, czy są otyłe czy nie .

Badania te, które opublikowało czasopismo medyczne o tematyce związanej z nowotworami  – Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

Zespół metaboliczny często towarzyszy lub poprzedza rozwój cukrzycy typu 2. Otyłość i cukrzyca typu 2 są od dawna uznawane a czynniki ryzyka wystąpienia raka endometrium (błona śluzowa macicy). Teraz okazuje się, że jeśli masz prawidłową masę ciała, ale cierpisz na zaburzenia metaboliczne, również jesteś w grupie ryzyka.

Co to jest zespół metaboliczny?

Sam zespół metaboliczny diagnozuje się przy wystąpieniu kilku czynników, takich jak wysokiego poziomu ‘złego’ cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi, a także nieprawidłową glukozę na czczo. Odnośnie masy ciała istnieją różne definicje zespołu metabolicznego, jedne wymieniają nieprawidłowy BMI inne wspominają wysoki obwód w okolicach talii. W każdym wypadku poważnie zwiększa on ryzyko rozwoju oporności na insulinę, a także cukrzycy typu 2, udaru i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Już wcześniej naukowcy starali się zbadać związek między zespołem metabolicznym i rakiem endometrium, jednak dotychczas nie udało się ustalić, czy powodem jego występowania była otyłość czy inne objawy zespołu metabolicznego.

Jak przeprowadzono badania?

Badacze z Wydziału Epidemiologii Nowotworów i Genetyki z National Institutes of Health porównali dane 16.323 kobiet w wieku 64-65 lat, u których zdiagnozowano raka endometrium w latach 1993 i 2007. Grupą porównawczą było 100.751 kobiet, nie mających takiej diagnozy.

Badania te wykazały, że kobiety z zespołem metabolicznym były o 39% bardziej narażone na rozwój raka endometrium.

Uwzględniwszy otyłość, naukowcy odkryli, że szczupłe kobiety z rozpoznaniem zespołu metabolicznego były wciąż 21 procent bardziej narażone na ten typ nowotworu, niż kobiety bez objawów zespołu metabolicznego.

Rak endometrium a zespół metaboliczny

Podsumowując, kobiety, które mają zdiagnozowany zespół metaboliczny, są bardziej narażone na wystąpienie raka endometrium, niezależnie, czy mają nadwagę, czy nie. Kluczowy jest tu także poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie i nieprawidłowa glikemia na czczo.

Według autora badania, dr Brittona Traberta z Wydziału Epidemiologii Nowotworów i Genetyki w National Institutes of Health, prawdopodobnie najlepszym krokiem na drodze profilaktyki rozwoju zespołu metabolicznego jest obniżenie profilu lipidowego, w tym złego cholesterolu, ciśnienia krwi i zmiana diety.

Edomterium to błona śluzowa macicy, a rak endometrium to złośliwa postać raka trzonu macicy. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, powinnaś być świadoma objawów raka endometrium, takich jak wodno-krwiste upławy, krwawienia już po menopauzie, nieregularne miesiączki, bóle podbrzusza oraz ból po stosunku.  Często występuje po menopauzie, ale może też dotknąć kobiety przed menopauzą. Szybsza diagnoza oznacza lepsze rokowania na wyleczenie.

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.