Brązowy tłuszcz może okazać się przyszłością w leczeniu wielu chorób metabolicznych.
Nowy pomysł naukowców na leczenie cukrzycy typu 2 oraz otyłości – blokowanie produkcji hormonu o nazwie serotonina obwodowa. Hormon ten blokuje działanie brązowego tłuszczu, a jego zablokowanie redukuje otyłość i może przeciwdziałać cukrzycy typu 2!
Co to jest brązowy tłuszcz?
Brzmi zadziwiająco, ale to prawda. Naukowcy z Mc Master University odkryli hormon, którego poziom jest podwyższony u osób otyłych. Przyczynia się on także do otyłości i wpływa na rozwój cukrzycy typu 2.
Hormon ten hamuje aktywność tzw. brązowego tłuszczu, zlokalizowanego pod obojczykiem. Brązowy tłuszcz służy do spalania kalorii w organizmie, jest jak gdyby wielkim piecem. Oprócz spalania kalorii odgrywa on także rolę w utrzymywaniu ciepłoty ciała. Brązowego tłuszczu jest mniej u ludzi otyłych, a jego poziom obniża się wraz z wiekiem, jak na razie nie wyjaśniono, dlaczego.
Specyficzny hormon blokujący działanie brązowego tłuszczu, o którym mowa, nazywany jest serotoniną obwodową. Zazwyczaj kojarzymy serotoninę jako hormon w mózgu poprawiający nastrój i wpływający na apetyt, tymczasem takiego rodzaju serotoniny w organizmie jest zaledwie 5%. Pozostałe 95% to właśnie serotonina obwodowa, która nie ma wpływu na samopoczucie czy nasz apetyt.
Zablokowanie serotoniny odwodowej nadzieją dla diabetyków
Aktualne odkrycia zespołu pod kierownictwem prof. Gregory’ego Steinberga z Mc Master University w Ontario, opublikowane w „Nature Medicine”, dowodzą, że to właśnie serotonina obwodowa zmniejsza aktywność brązowej tkanki tłuszczowej, czyli mówiąc prosto, powoduje zmniejszenie spalania, a co za tym idzie, otyłość.
Badacze wykazali, że większość serotoniny jest wytwarzana przez enzym znany jako tryptofan hydroksylazy (lub Tph1 ). Jeżeli usunie się ten enzym (co potwierdzono przeprowadzając eksperymenty na myszach karmionych dietą wysokotłuszczową), to poprawi się zdolność do spalania większej ilości kalorii przez nasz wielki piec, czyli brunatną tkankę tłuszczową. Dowiedziono, że po takim zabiegu myszy nie były narażone na otyłość, otłuszczenie wątroby ani stany przedcukrzycowe.Co więcej, blokowanie poziomu serotoniny obwodowej nie wpływa na poziom serotoniny obecnej w mózgu.
Jest to ważne, gdyż dotychczasowe leki, które zmniejszały poziom serotoniny mózgowej, wprawdzie hamowały apetyt, ale też przyczyniały się do depresji, a nawet samobójstw. Naukowcy uważają, że przyszłość leków leczących choroby metaboliczne i otyłość będzie więc zwiększała przemianę materii, a nie zmniejszała apetyt.
Co stymuluje serotoninę obwodową?
Według naukowców powodem wysokiego poziomu serotoniny obwodowej są warunki środowiskowe, w tym tłusta i wysokokaloryczna dieta opierająca się na przetworzonej żywności.Te czynniki hamują więc pracę naszego brązowego tłuszczu.
Prof. Steinberg uważa, że wyniki badań są znaczące i mają wielkie znaczenie dla osób otyłych ze względu na odchudzanie, a także dla ludzi chorujących na choroby metaboliczne, w tym cukrzycę. To dlatego, że brązowy tłuszcz jest bardzo dobrym rodzajem tłuszczu. Główną jego pozytywną cechą jest napędzanie spalania energii i glukozy do wytwarzania ciepła. Gdy ten tłuszcz pozostaje nieaktywny, automatycznie zwiększa się ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2.
Inną metodą stymulacji pracy brązowego tłuszczu są zimne prysznice, ćwiczenia fizyczne oraz picie zimnej wody.