Dzieci i młodzież Typ 2 Wiadomości

U trzylatki zdiagnozowano cukrzycę typu 2 – to pierwszy przypadek tak młodej chorej

Otyle male dziecko cukrzyca
Dzieci również mogą zachorować na cukrzyce typu 2 jeśli ich dieta jest nieprawidłowo skomponowana

Przypadek 3-letniej Hiszpanki z Teksasu, u której zdiagnozowano cukrzycę typu 2, wywołał żarliwą dyskusję wśród specjalistów. Dziewczynka jest prawdopodobnie najmłodszym dzieckiem na świecie borykającym się z chorobą. Po zmianie diety oraz zwiększeniu aktywności fizycznej, cukrzycę udało się odwrócić.

Zła dieta i brak ruchu

U 3-letniej diabetyczki wystąpiły objawy choroby zwykle spotykane u osób starszych: nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu. Do tego miała sporą nadwagę- ważyła 35 kilogramów (czyli tyle, ile 5 % najcięższych dzieci w jej wieku). Mimo, że cukrzyca typu 2 może być spowodowana przez szereg czynników, w tym genetycznych jak rónież zespołem policystycznych jajników (PCOS), lekarze stwierdzili, że główna rolę w rozwoju choroby odegrała u niej zła dieta i brak ruchu. Wskazywał na to ponadto fakt, że w rodzinie nie występowała cukrzyca typu 2.

W trakcie wywiadu, okazało się, że cala rodzina miała nieprawidłowe nawyki żywieniowe – wszyscy spożywali niekontrolowaną ilość kalorii oraz produktów wysokoprzetworzonych.

3-latka poddana została terapii lekowej- otrzymywała metforminę. Poza tym rodzice kontrolowali dietę córki (zdrowe jedzenie w małych porcjach) i zastosowano codzienną aktywność fizyczną.

Zaledwie sześć miesięcy po diagnozie dziewczynka nie potrzebowała już leków, bo jej stężenie cukru we krwi wróciło do normy. W tym czasie dziewczynka zrzuciła prawie 9 kg (czyli 25% dotychczasowej wagi). Dr Dr Justin Warner z Royal College of Paediatrics and Child Health wywnioskował, że utrata wagi świadczyła, że chorobę wywołała otyłość. Oznacza to także, że można odwrócić objawy choroby poprzez zmianę stylu życia.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie

Dzieci też chorują na cukrzycę typu 2

Choć brak dokładnych dany dla Polski, wiadomo, że W Wielkiej Brytanii tylko u 2% małych diabetyków występuje cukrzyca typu 2. Najmłodsze dzieci z tej grupy miały od 5 do 9 lat. Większość młodych pacjentów boryka się z cukrzycą typu 1, która nie jest związana ze stylem życia (układ odpornościowy mylnie atakuje komórki odpowiedzialne za kontrolę poziomu cukru we krwi). Nie mniej jednak liczba pacjentów z cukrzycą typu 2 rośnie z roku na rok na całym świecie. Jest to częściowo związane z rosnąca falą otyłości.

Dr Michael Yafi z Uniwersytetu w Teksasie ostrzega, żeby nie tracić czujności wobec małych pacjentów. Błędne jest założenie, że u dzieci, nie ma prawa rozwinąć się choroba. Specjalista dodaje: “Jestem bardzo czujny i przyglądam się wszystkim otyłym dzieciom z oznakami choroby. Nigdy nie spotkałem jednak kogoś tak młodego. Yafi podkreśla, że wczesne rozpoznanie choroby wiąże się ze zmianą stylu życia i w niektórych przypadkach leczenie może dać dzieciom większe szanse na poprawę zdrowia.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.