Wiadomości

Dlaczego warto pić napoje roślinne?

Napoje roślinne zdobywają coraz większą popularność. Ze względu na zdrowie, nietolerancję laktozy lub z powodu przekonań rezygnuje się z mleka krowiego na rzecz napojów roślinnych.

Mleko roślinne czy napój roślinny?

Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo – niegdyś stosowało się określenie mleko roślinne na wszystkie te napoje, które stanowiły alternatywę dla tradycyjnego krowiego mleka z laktozą. Jednak dziś wprowadzanie na rynek i reklamowanie produktów pochodzenia roślinnego i określanie ich jako mleko roślinne lub przetwory mleczne jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Nazwa mleko jest zarezerwowana wyłącznie dla produktów odzwierzęcych. Wszelkie roślinne zamienniki mleka i przetworów mlecznych, które powstały na bazie surowców roślinnych nie mogą zawierać w swojej nazwie słów: mleko, jogurt, ser, śmietana czy masło. Zamiast mleka stosuje się inne określenia, takie jak: napoje roślinne, napój owsiany, napój migdałowy, kokosowy, ryżowy itd.

Kto powinien spożywać napoje roślinne?

Napój roślinny to najlepszy wybór dla kogoś, kto musi wykluczyć ze swojej diety krowie mleko z różnych powodów – na przykład zdrowotnych, takich jak nietolerancja czy alergie pokarmowe. Napoje roślinne są wybierane także przez osoby, które decydują się na dietę wegańską ze względu na swoje przekonania. Napoje roślinne wykorzystuje się do dań śniadaniowych, deserów i wszędzie tam, gdzie normalnie dodaje się krowie lub inne mleko. Jeśli ktoś nie toleruje laktozy lub z innych powodów nie może lub nie chce stosować na co dzień mleka, powinien wybrać napój roślinny, który nie zawiera cukru mlecznego. Według statystyk w Polsce około 20-40% osób dorosłych ma problem z tolerancją laktozy. 

Jaki napój roślinny wybrać?

Do najczęściej wybieranych napojów roślinnych należy napój sojowy, który zawiera podobną ilość białka co mleko krowie. Ten napój jest również źródłem witamin z grupy B oraz różnych składników mineralnych. Dostarcza także fitoestrogeny, które wspomagają kobiecy organizm podczas menopauzy. Ponadto badania wykazują, że takie napoje jak mleko sojowe, migdałowe i owsiane stanowią źródło steroli roślinnych czyli związków, które skutecznie zapobiegają zmianom miażdżycowym w naczyniach krwionośnych. 

Dlaczego warto spożywać ekologiczne napoje roślinne?

Napoje roślinne BIO w swoim składzie zawierają wyłącznie najzdrowsze składniki pochodzące z ekologicznych upraw i posiadają certyfikaty informujące o ich jakości. Podczas uprawy ekologicznej nie wolno stosować żadnych szkodliwych substancji, takich jak pestycydów czy sztucznych nawozów. W technologii wykorzystywanej do produkcji napojów roślinnych rezygnuje się również z promieni jonizujących, chemicznej obróbki oraz organizmów zmodyfikowanych genetycznie – czyli GMO – oraz ich pochodnych. Podczas powstawania ekologicznego napoju roślinnego wyklucza się również stosowanie substancji syntetycznych, sztucznych dodatków do żywności, takich jak barwniki, przeciwutleniacze, konserwanty, substancje słodzące, zapachowe czy wzmacniacze smaku.  

Napój aloesowy

Warto sięgać również po inne napoje roślinne – takie, które nie są zamiennikami mleka krowiego. Mowa między innymi o takich produktach jak napój aloesowy. Posiada on wiele cennych właściwości. Taki napój przyspiesza gojenie się ran, wspomaga regenerację skóry, a także wspomaga podczas leczenia podrażnień i opuchlizny. Zmniejsza także ból i hamuje krwawienie. Ma również działanie przeciw infekcjom skóry, grzybicy, egzemom, czyrakom czy odmrożeniom. Przejawia także właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Poprawia też stan i wygląd skóry.