Wiadomości

Olej MCT z kokosa a cukrzyca – 10 zalet w jego stosowaniu


Olej MCT z kokosa słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, z których mogą korzystać między innymi osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą bądź znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia tej choroby. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące tego, jak olej MCT działa na ludzki organizm i dlaczego pozwala on lepiej poczuć się cukrzykom. Poznaj 10 zalet stosowania oleju MCT z kokosa i pomyśl o uwzględnieniu go w swojej diecie.

Co to jest olej MCT z kokosa i dlaczego powinny się nim zainteresować osoby z cukrzycą?

Olej kokosowy jest bogatym źródłem unikatowych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, których metabolizm w organizmie jest odmienny niż innych kwasów tłuszczowych (ponad 50% tłuszczu w oleju kokosowym to właśnie MCT). Olej MCT zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czyli triglicerydy. Z racji tego, że triglicerydy mają dość krótkie łańcuchy, są łatwiej trawione niż kwasy tłuszczowe o dłuższych łańcuchach, powszechnie obecnych w wielu produktach spożywczych. Większość oleju MCT zawiera kwas kaprylowy lub kaprynowy albo oba, należy także uwzględnić tu kwas laurynowy, który może występować w tym oleju w małej ilości.

Okazuje się, że olej ten zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny. W wyniku badań ustalono, że osoby spożywające każdego dnia olej MCT zredukowały masę ciała, obwód talii i zmniejszyły insulinoodporność. Dobry olej MCT z kokosa, np. Ostrovit Olej MCT reguluje poziom cukru we krwi, hamuje apetyt, ogranicza magazynowanie tłuszczu w organizmie oraz przyspiesza jego spalanie, co sprzyja w leczeniu cukrzycy typu 2. Olej MCT ułatwia przejście organizmu w stan ketozy, który polega na wykorzystaniu przez organizm tłuszczu zgromadzonego w tkankach. Wielu specjalistów uważa, że dieta ketogeniczna sprzyja kontroli stężenia glukozy we krwi.

10 zalet stosowania oleju MCT z kokosa

1. Olej ten jest źródłem energii, która może być od razu wykorzystana przez organizm.

Z powodu krótszej długości łańcuchów MCT szybciej przedostaje się z jelita do wątroby, a do jego rozłożenia nie jest potrzebna żółć, tak jak w przypadku tłuszczów o długim łańcuchu. Olej MCT nie odkłada się się w postaci tkanki tłuszczowej.

2. Wykorzystanie tłuszczu odłożonego w tkankach do produkcji energii przed wysiłkiem fizycznym

Spożywanie oleju MCT przed ćwiczeniami lub treningiem pomaga w wykorzystaniu większej ilości tłuszczu zamiast cukrów jako źródła energii.

3. Poczucie sytości

Stwierdzono, że olej MCT powoduje uwalnianie hormonów, dających uczucie sytości: peptydu YY oraz leptyny. To sprawia, że olej ten pomaga ograniczyć chęć podjadania między posiłkami.

4. Korzystny wpływ na jelita

Olej MCT pozwala utrzymać optymalny poziom dobrych bakterii w jelitach i niszczy szkodliwe bakterie. Substancja ta polepsza wyściółkę jelit, co jest korzystne dla ogólnego stanu organizmu.

5. Utrata wagi

Przyjmowanie oleju MCT sprzyja redukcji masy ciała i obwodu talii. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że może on pomóc w zrzuceniu kilogramów nawet u tych osób, które mają z tym poważny problem.

6. Leczenie epilepsji

Kwas kaprylowy obecny w MCT pomaga w kontroli napadów u osób z epilepsją. Ketony, których produkcja jest przyspieszona po spożyciu oleju MCT, mogą redukować napady padaczkowe.

7. Poprawa zdolności poznawczych

Olej MCT może przyczyniać się do lepszego skupienia. Ketony wytwarzane dzięki MCT zasilają ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ mogą przenikać do mózgu. MCT spowalnia także skutki demencji u osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera.

8. Ograniczenie czynników wywołujących choroby serca

Z uwagi na to, że olej MCT pomaga w utracie tłuszczu i zrzuceniu wagi, należy mieć na względzie także jego korzystny wpływ na serce. Jego spożywanie sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL, ale zwiększa produkcję dobrego cholesterolu HDL.

9. Przeciwdziałanie rozwojowi grzybów i bakterii

Olej MCT ogranicza wzrost Candida albicans, czyli pospolicie występującego drożdżaka, który jest odpowiedzialny za pojawianie się tzw. pleśniawek. Olej ten działa też antybakteryjnie.

10. Obniżenie ryzyka cukrzycy i wspomaganie leczenia tej choroby

Olej kokosowy MCT jest korzystny dla osób z cukrzycą lub zagrożonych wystąpieniem tej choroby. Może on zmniejszyć poziom cukru we krwi i zwiększyć wrażliwość na insulinę. Chcesz kupić pełnowartościowy olej MCT z kokosa? Odwiedź sklep ze zdrową żywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.