Technologia Typ 1 Wiadomości

Senseonics – podskórny CGM- testowany przez brytyjskie NFZ

senseonics
Najnowszy wynalazek Senseonics, system ciągłego monitorowania glukozy w formie czujnika, który wszczepia się pod skórę, właśnie przechodzi testy na pacjentach brytyjskiego National Health Service (NHS)

Najnowszy wynalazek Senseonics, system ciągłego monitorowania glukozy w formie czujnika, który wszczepia się pod skórę, właśnie przechodzi testy na pacjentach brytyjskiego National Health Service (NHS), odpowiednik NFZ. Urządzenie może pozostawać pod skórą do 5 miesięcy.

Urządzenie zostało stworzone głownie z myślą o pacjentach chorych na cukrzycę typu 1.

Jak działa CGM Senseonics?

Urządzenie składa się z trzech elementów: czujnika, nadajnika i aplikacji medycznej do odczytywania wyników w smartfonie. Miniaturowy czujnik jest całkowicie wszczepiony w ramię pacjenta, gdzie może pozostawać od 3 do 5 miesięcy. Po upływie tego czasu należy go wymienić.

Pokryty biokompatybilnym materiałem sensor wykorzystuje światło fluorescencyjne, które pobudza polimer glukozy i o zmianach jej poziomu informuje poprzez zmianę natężenia światła. Następnie wysyła dane do nadajnika, umieszczonego na ramieniu chorego. Czujnik nie wymaga baterii ani przewodów do komunikacji z nadajnikiem. Na koniec nadajnik wysyła dane do aplikacji w smartfonach za pomocą Bluetooth.

Nadajnik można także podłączyć do komputera za pośrednictwem portu USB, aby przesłać historię glukozy. Na odbiorniku w telefonie można zatem nie tylko zobaczyć bieżący pomiar, ale też śledzić graficzne “trendy” choroby, kierunek zmian oraz dowiedzieć się o nadchodzącej hipoglikemii lub hiperglikemii.

Cały ten pomiar jest niezależny od działań ze strony użytkownika.

Testy CGM Senseonics z udziałem pacjentów

senseonics podskórny CGM
Sensor Senseonics ma długość 1,5 cm

Rozpoczęły się badania mające na celu sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności nowego urządzenia. Są one przeprowadzane na pacjentach brytyjskiego National Health Service. Jeśli testy przejdą pomyślnie, produkt Senseonics może mieć przełomowe znaczenie dla chorych na cukrzycę typu 1, którzy dotychczas musieli regularnie kłuć się w palec, żeby sprawdzić poziom cukru we krwi.

Wśród uczestników badania znalazła się 40-letni muzyczka, Gwenllian Davies, która boryka się z cukrzycą od 17 roku życia.

Pacjentka powiedziała: “Samodzielna kontrola cukrzycy jest naprawdę trudna. Często mam bardzo niski poziom glukozy i w rezultacie czuje się źle-mam zaburzenia widzenia, mrowienie w ustach, oblewam się potem i robi mi się niedobrze. Moim największym problem jest nieumiejętność oceny, kiedy obniży się poziom cukru”.

Dr Choudhary, lekarz koordynujący badanie, dodał: “Wszystkie czujniki na rynku w tej chwili działają przez tydzień, po czym trzeba je wyjąć i wymienić. Ten czujnik jest ewenementem.”

Jeśli czujnik się sprawdzi, już niedługo brytyjscy pacjenci będą mogli się cieszyć CGM oferowanym przez ich służbę zdrowia, najbardziej potrzebujący otrzymaliby go za darmo.

Ciekawe, czy polski NFZ również zaoferuje ten wynalazek polskim pacjentom, jeśli zostanie on zaaprobowany do użytku.

Benedykt Ostrowski

W trakcie mojej kariery miałem przyjemność pracować dla wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji związanych z cukrzycą, pisząc artykuły z zakresu leczenia i kontroli cukrzycy, diety oraz zdrowia.

Z cukrzycą żyję od 1992 roku, kiedy w wieku 11 została u mnie zdiagnozowana cukrzyca typu 1.

Za swoją siłę uważam rozległą wiedzę z zakresu badań nad cukrzycą, leczeniem cukrzycy oraz, co uważam za najważniejsze, wiedzę czym cukrzyca jest dla nas, diabetyków.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za jakość merytoryczną zawartości całego portalu, oraz sekcje poświęcone kontroli i leczeniu cukrzycy.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.