Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Właściwa dieta cukrzycowa może przyczynić się do wyleczenia depresji

Dieta cukrzycowa depresja
Zmiany w diecie mogą znacząco pomóc w walce z depresją, oraz pomogą wyrównać cukrzycę

Zdrowe odżywianie od zawsze było ważnym elementem pomagającym w kontrolowaniu cukrzycy. Badania opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine opisują odkrycie naukowców udowadniające, że to co jemy ma także duży wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego.

Aspekt diety i jej wpływu na nasze zdrowie psychiczne jest często niedoceniany

Terapeutyczny wpływ zmian w naszej codziennej diecie na istniejące choroby i zaburzenia psychiczne jest w dużej mierze nieznany. Wiadomo jednak, że osoby chorujące na cukrzycę są bardziej podatne na wystąpienie takich przypadłości jak np. depresja. Z badań wynika, że jest to najczęstsze zaburzenie psychiczne u osób chorujących na cukrzycę. I dotyczy to diabetyków typu 1 jak i typu 2.

,,Od pewnego czasu wiadomo, że istnieje wyraźny związek między jakością posiłków spożywanych przez ludzi, a ryzykiem wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Dzieje się tak we wszystkich krajach, kulturach i grupach wiekowych. Zdrowa dieta wiąże się ze zmniejszeniem, a niezdrowa – ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.” – mówią badacze.

Wiadomo, że odpowiednia dieta może pomóc w wielu aspektach związanych z codzienną kontrolą cukrzycy, a poziom cukru we krwi ma istotny wpływ na stan psychiczny. Nowe badania przeprowadzone przez australijskich naukowców z Centrum Zdrowia i Nastroju Uniwersytetów Deakin dowodzą, że istnieje silny związek między tym co jemy, a poprawą objawów depresji.

Jest to szczególne ważne u diabetyków, gdzie poziom cukru ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, i to jak podchodzimy do choroby.

Badania przynoszą zadowalające rezultaty

Naukowcy badali skuteczność diety w leczeniu depresji – od umiarkowanej do ciężkiej. Spośród 166 poddanych kwalifikacji osób wybrano 67 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy w badaniach prowadzonych na przestrzeni 3 miesięcy.

Jedna grupa poddana była różnym terapiom – psychoterapii, leczeniu farmakologicznemu, bądź korzystała z połączenia obu tych metod leczenia. Druga korzystała w tym czasie z porad dietetyka klinicznego, który zachęcał ich do jedzenia większej ilości warzyw, owoców, nieprzetworzonego mięsa, produktów pełnoziarnistych oraz orzechów. Zalecał też spożywanie mniejszej ilości dodatkowych przekąsek oraz unikanie pokarmów zawierających zboża rafinowane i cukier.

Na tę terapię składało się 7 indywidualnych sesji doradczych u dietetyka. Wynik końcowy oceniano za pomocą skali MADRS – Montgomery-Asberg Depression Rating Scale, wykorzystywanej do oceny poziomu zaawansowania depresji.

Po trzech miesiącach aż 30% osób z grupy będącej na diecie wykazywało mniejsze objawy związane depresją do tego stopnia, że stwierdzono u nich remisję tego zaburzenia. Zaledwie 8% osób z grupy wsparcia terapeutycznego osiągnęło stan remisji depresji.

,,Wyniki te nie były efektem zmian w aktywności fizycznej i masie ciała, ale były ściśle związane ze zmianą diety. Ci pacjenci którzy bardziej restrykcyjnie podchodzili do programu dietetycznego doświadczyli największych korzyści dotyczących spadku objawów depresji.” Mówi prowadząca badania Felice Jacka, dyrektor Uniwersytetu.

Zdrowa dieta – zdrowy umysł

To badanie jest pierwszą losowo sterowaną próbą sprawdzającą, czy poprawa jakości spożywanych pokarmów może leczyć depresję kliniczną. To okrycie dowodzi że dieta może w przyszłości wspomóc znane i powszechnie stosowane metody walki z depresją.

Przeczytaj więcej:

,,Podczas gdy około 50% chorych uzyskuje poprawę dzięki ogólnodostępnym terapiom medycznym i psychologicznym, potrzebne są nowe metody leczenia, aby pomóc pozostałym 50%.

Co więcej depresja wzmaga ryzyko wystąpienia innych chorób fizycznych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 i chorób serca. Poprawienie jakości codziennej diety pacjentów niesie ze sobą korzyści dla leczenia tychże przypadłości.” Dodaje Jacka.

Żródło: BMC Medicine

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.