Wiadomości

Badanie hormonów u kobiet – dlaczego to takie ważne?

Badania hormonalne u kobiet spełniają ogromnie istotną funkcję w przypadku diagnostyki i profilaktyki wielu chorób i dolegliwości. Pakiet badań hormonalnych nie obejmuje jedynie prolaktyny czy progesteronu, ale znacznie więcej elementów. 

Badanie hormonów — co może pokazać?

Badanie poziomu hormonów może pomóc w dostrzeżeniu wielu różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Nie tylko zaburzenia cyklu miesiączkowego czy problem z zapłodnieniem można w ten sposób starać się identyfikować. Badania hormonalne pozwalają wychwycić problemy z gospodarką cukrową i przemianą materii, pracą układu rozrodczego itd. Utrata masy ciała, niepokojące krwawienia, ból brzucha, obniżone libido oraz wiele innych problemów mogą mieć swoje źródło właśnie w nieprawidłowej pracy układu hormonalnego. Badania hormonalne pozwalają lepiej opisywać zaburzenia okresu pokwitania i skuteczniej sobie z nimi radzić. Problemy hormonalne do pewnego momentu mogą także nie dawać żadnych objawów, tym bardziej więc warto regularnie wykonywać badanie hormonów i kontrolować tę gospodarkę. 

Co zobaczysz, w przypadku nadczynności lub niedoczynności tarczycy?

Jednym z najczęściej pojawiających się u kobiet problemów hormonalnych jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Pakiet badań hormonalnych z TSH, FT3, FT4 pozwala nie tylko zdiagnozować tę dysfunkcję pracy układu hormonalnego, ale także wskazać kierunek poszukiwania jej możliwych przyczyn. Niedoczynność tarczycy może towarzyszyć chorobie Hashimoto, zaliczanej do grupy chorób autoimmunologicznych. Niestety zdarza się często, że tego typu problemy występują grupami. Kobiety cierpiące na Hashimoto narażone są na występowanie zespołu metabolicznego. Często pojawia się u nich problem z gospodarką cukrową pod postacią insulinooporności albo cukrzycy. Coraz więcej kobiet cierpi na tężyczkę. To wszystko choroby i dolegliwości, które potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Badania tarczycy pozwalają zaś szybko zidentyfikować problem, jeszcze na wczesnym stadium jego rozwoju i wdrożyć leczenie oraz odpowiedni styl życia zalecany przy tego typu problemach. 

Zaburzenia miesiączkowania, problemy z zapłodnieniem

Badanie hormonów kobiecych pozwala identyfikować także różnego rodzaju problemy układu rozrodczego. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zaburzenia płodności. W tym ostatnim przypadku kontroluje się między innymi stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) – to hormon dojrzewania pęcherzyków nazywany gonadotropiną syntetyzowaną przez przysadkę mózgową. Hormon ten bada się także przy zaburzeniach miesiączkowania i dojrzewania.

W przypadku problemów reprodukcyjnych zaleca się badanie hormonu luteinizującego (LH). Dotyczy to zresztą zarówno mężczyzn, jak i kobiet.  U kobiet hormon luteinizujący pozwala śledzić przebieg owulacji, natomiast u mężczyzn – oceniać liczbę i stopnień dojrzałości plemników. Jeden i drugi element mogą mieć ogromne znaczenie dla możliwości zajścia w ciążę i jej utrzymania. 

Hormony u kobiet z zespołem policystycznych jajników

 W ocenie czynności jajników znaczenie ma między innymi poziom estradiolu, a więc hormonu odpowiedzialnego za rozwój żeńskich cech płciowych i regulację cyklu miesiączkowego. Estradiol bada się więc przy zaburzeniach miesiączkowania, przy osłabionym libido. To także hormon, który pozwala kontrolować owulację wywołaną lekami. 

Bardzo poważnym i niestety często rozpoznawanym obecnie problemem jest zespół policystycznych jajników. Im szybciej zostanie on jednak wykryty, tym większa szansa, że stan zdrowia pacjentki zostanie opanowany. Na PCOS wskazywać mogą nieprawidłowe wyniki FSH, LH, a także stosunek tych dwóch wartości do siebie. Diagnostyka hormonalna w przypadku podejrzenia PCOS jest jednak znacznie szersza. Oznacza się najczęściej poziom testosteronu i wolnego testosteronu; bada się również poziom globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG), androstendionu, DHEAS oraz stężenie progesteronu w 2 fazie cyklu miesiączkowego. 

Diagnostyka zaburzeń układu rozrodczego

Istotne jest, by badania hormonów wykonywać regularnie. Oczywiście, jeśli wszystko jest z twoim zdrowiem w porządku, nie musisz do tego typu badań podchodzić bardzo często. Trzeba także pamiętać, że u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną badanie części hormonów nie ma sensów, ponieważ wyniki nie odzwierciedlają stanu faktycznego, a jedynie ten wywoływany przez terapię. Nie ma sensu więc mierzyć np. kortyzolu, a także sporej części typowo kobiecych hormonów. 

Ważne jest, aby utrzymać pewną profilaktykę i raz do roku, w przypadku młodszych kobiet raz na dwa lata dla własnego bezpieczeństwa tego typu badania wykonać. Im szybciej wykryjesz większość wspomnianych wyżej chorób i dolegliwości, tym większa szansa, że razem ze specjalistą będziesz w stanie szybko nad nimi zapanować. Bardzo często nasze złe samopoczucie, które przypisujemy zmęczeniu i dużej ilości obowiązków, jest pochodną problemów układu hormonalnego. Tym bardziej więc warto je zbadać i zyskać pewność, że wszystko jest w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.