Ćwiczenia fizyczne Typ 2 Wiadomości Życie z cukrzycą

Posiadanie genu otyłości nie jest przeszkodą w skuteczniej walce z kilogramami, mówią naukowcy

Gen otyłosci i cukrzyca
Gen FTO otyłości nie ma wpływu na efektywność odchudzania

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Newcastle w Wielkiej Brytanii rzucają nowe światło w kwestii leczenia otyłości. Okazuje się, że posiadanie genu otyłości wpływa na skłonność do przybierania na wadze, ale nie ma już wpływu na gubienie zbędnych kilogramów.

Jest to pozytywna wiadomość, gdyż nastawienie psychiczne i wiara w sukces są równie ważne w walce z otyłością co odpowiednia dieta.

Wadliwy genotyp FTO

Mowa o nadaktywnej odmianie odkrytego w 2007 roku genu FTO (Fat Mass and Obesity Associated Gene) zwanego genem otyłości, który łączony był do tej pory z utrudnioną redukcją wagi, a także łatwiejszym jej przybieraniem. Odmiana genu FTO jest jedną z 97 odmian genów potencjalnie uważanych za czynnik wpływający na ryzyko nadwagi lub otyłości. Wykryto również korelację pomiędzy odmianami genu otyłości, a ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Badania dające nadzieję milionom

Podczas badań wykazano, że osoby posiadające gen FTO są średnio o 3kg cięższe i o 1,7 razu bardziej podatne na szybkie przybieranie na wadze oraz ryzyko otyłości niż pozostałe osoby.

Naukowcy przeprowadzili badania na 9 536 osobach posiadających gen FTO. Polegały one na stosowaniu ćwiczeń, diet oraz leków w celu redukcji wagi.

Przeczytaj więcej: Krótkie serie intensywnych ćwiczeń wpływają pozytywnie na serce i kontrolę cukrzycy

Zaobserwowano, że posiadanie genu FTO może zwiększać podatność posiadacza na otyłość czy nadwagę, jednak nie ma żadnego wpływu na gubienie zbędnych kilogramów, a powszechnie stosowane metody dawały równie zadowalające efekty, co u osób nie posiadających genu otyłości. Ponadto wyniki były niezależne od wieku, płci czy rasy uczestników badań.

Zmiana trybu życia kluczem do sukcesu

Dla Katherine Livingstone z Newcastle University, będącej jednym z autorów badań, odkrycie to sugeruje, że genetyczne predyspozycje do otyłości związane z genem FTO mogą być z powodzeniem neutralizowane przez stosowanie diet, ćwiczeń oraz innych metod walki z otyłością, związanych ze zmianą stylu życia.

Przeczytaj więcej: Wysokobiałkowe śniadanie redukuje apetyt i poprawia samopoczucie

Powyżej opisane badania dają dużą nadzieję dla osób bezskutecznie walczących z otyłością. Podstawą w dążeniu do prawidłowej wagi jest zmiana nawyków żywieniowych i prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia, a także wiara we własne siły i pozytywne nastawienie psychiczne. Wprowadzenie tych porad w życie wpływa korzystnie na zdrowie i życie osób walczących z otyłością, niezależnie od uwarunkowań genetycznych

Badania pochodzą od naukowców z 25 różnych międzynarodowych instytutów pod przewodnictwem Newcastle University w Wielkiej Brytanii .

 

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.